Termoregulaci v těle zajišťuje tzv. trojitý ohřívač. V případě, že energie v těle není v rovnováze, dochází pak k tomu, že zažíváme nepříjemné pocity ať již ve formě silného pocení ve dne, ale i v noci (obojí je velmi nepříjemné) nebo jiných zdravotních neduhů. A proč tři ohřívače? Protože každý pracuje s jinými orgány.
Ten první, který se v čínské medicíně nazýván „mlha“ a ovlivňuje plíce a srdce. Jak víme, mlha má tendenci padat dolů, a proto prostoupí celým tělem. Tento první ohřívač má na starosti prohřívání, ochranu těla a rozvod vyživující čchi (energie).
Druhý ohřívač, kterému se říká „mokřad“, se rozprostírá v oblasti od žlučníku až po pupík, tudíž má ve své správě všechny orgány, které se v této oblasti nacházejí. Tato oblast má za úkol obnovení, tvorbu a rozvod čchi a krve a má co dělat s trávením požité potravy. A co se ještě v této oblasti děje? Rozděluje se na nadále potřebné a odpad = energie a esence z kvalitních potravin stoupá vzhůru a již strávená potrava a odpad z ní klesá. A z toho můžeme usoudit učení čínské medicíny, proč je tak velmi důležité dbát na kvalitní potraviny, jejich skladbu a pečovat o slezinu.
Třetí ohřívač, „kanál“, začíná právě u pupíku a končí u kostrče. Ten má ve svém okruhu tenké a tlusté střevo, ledviny, močový měchýř. Nemusíme být vědci, aby nám bylo jasné, že všechny tyto orgány mají na starosti veškerý tělní odpad, který je vyváděn z těla ven. Mohli bychom říci, že jde o orgány řídící vylučování.
Když nejsou ohřívače v rovnováze, dochází k fyzickým potížím. Jak se tedy projevují? Jelikož se tři ohřívače zabývají přepravou energií a krve v těle, je nasnadě, že se problém projeví v rámci „vody“. To znamená, že se na těle objeví otoky, nadýmání či pocity plnosti nebo se mohou objevit potíže konkrétních orgánů. A jak už je výše uvedeno, každý ohřívač má ve své působnosti konkrétní orgány. Jde-li o první, může člověk kašlat, objeví se dušnost či potíže plic a srdce. Druhý se projeví zažívacími potížemi, při horkosti zácpa, při chladu průjem a většinou to má souvislost se slezinou a žaludkem. Ten třetí způsobí potíže s ledvinami, střevem a močovým měchýřem. Při horkosti již zmíněná zácpa a potíže s močením, pokud jde o chlad v orgánech, dochází k častému močení, pomočování, průjmům.
A co s tím? Je vždy lepší prevence než léčba, a proto bychom měli dbát na stravu, používat vhodné byliny a koření, cvičit, chodit do přírody a dělat si příjemné prostředí všude tam, kde trávíme nějaký ten čas. Zde máme nepřeberné množství možností, stačí jen vyvinout trochu aktivity.