Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Víte, že…?

Toto koření se v české kuchyni příliš nepoužívá. Možná, že když si přečtete dnešní příspěvek, sáhnete občas v nějakém obchodě se zeleninou právě po fenyklu a uděláte něco pro své zdraví. A ještě se dovíte jeden typ!

 

Fenykl hojně používá francouzská a italská kuchyně. Je významnou součástí španělské kuchyně. Díky tomu, že chutí je mírně podobný anýzu, používá se na dochucování pečiva a také při pečení sladkého pečiva a cukrovinek. Určitě ho najdete v rybích polévkách, v jídlech, jejichž součástí je tvaroh nebo sýry, v omáčkách z rajských jablíček a salátech. Určitě ho bude obsahovat bylinkové máslo a určitě ho můžeme přidat, když budeme připravovat dušené maso. Bezpečně se vyskytne tam, kde se vyrábějí likéry a všichni si určitě vzpomeneme na to, že když otevřeme skleničku s červenou řepou, jistě mezi kostičkami řepy najdeme fenykl. Pokud někdo z vás bude mít přístup k čerstvému fenyklu, mladé lístečky použijte do jakékoliv jogurtové zálivky. Mohou nahradit mátu peprnou. Jeho cibulku můžeme přidat do cibulového základu, zeleninových jídel, pod maso či do polévky.

Fenykl

A jak se říká, není bylinka, aby na něco nebyla, tak i fenykl leccos umí. Z jeho drcených semínek můžeme připravit výborný čaj. Budeme je louhovat v šálku horké vody. Získáme tím velice nápoj, který osvěží nejen dech, ale i celé tělo. Navíc doplní draslík a vápník.

Fenykl je znám nejen jako koření, ale i jako léčivka po staletí. Používali ho v Egyptě, ale i Arabové nebo Číňané. Využívaný v tehdejších dobách byl širokospektrálně. Od nemocí ledvin přes křeče v břiše, kašel, hadí uštknutí až k likvidaci různých lidských parazitů uvnitř těla i vně. Na blechy a vši byl nejúčinnější olej.

V současné době si ho nejvíce spojíme s novopečenými maminkami a jejich ratolestmi. Maminkám pomáhá při tvorbě mléka a jejich děťátkům proti nadýmání. Olej můžeme použít při nemocech horních cest dýchacích. Pokud se objeví oční problémy, i zde můžeme využít schopností této byliny v odvaru.

Jakýkoliv přípravek z fenyklu se doporučuje používat maximálně dva týdny. Pokud se týká intolerance, dají si pozor jedinci, kteří nesnáší celer. Olej nebudou používat těhotné ženy a malé děti. 

A víte, že skvěle funguje jako repelent? Chodíte-li hodně do přírody, nasypte si do plátěného pytlíčku semínka fenyklu a noste si ho v kapse. A občas si přejeďte po pokožce rukou nebo po oblečení.

 
Nejčtenější články

Tajemství z hlubin Země

Od nepaměti lidstvo používá darů Země k výrobě šperků a jiných ozdob ke zkrášlení sebe nebo se je naučili používat v běžném životě. Díky nálezům a objevům různých technologií vznikly šperky a ostatní předměty, k nimž se použily drahé kovy a kameny.

Více »

 
 
 

Další články

Symboly

Je tu však ještě něco jiného, co stojí za řeč. Máme zde i jiné symboly, které člověka provázejí. A pokud si jich všímá, mohou mu velmi usnadnit život.

Více »

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 

Změň to!

Člověk je veden a vychováván od dětství k tomu, že je třeba stále něco dělat. Od úklidu, přes učení, zájmové aktivity a případně i takové ty činnosti, které nám mohou přinést užitek. Tak ženy něco šijí, pletou a muži kutí, opravují atd. Hlavně nezahálet, nelelkovat.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Isabela

Mám dar vidět věci a předvídat varování, se kterým mohu pomoci vám, i vašim mazlíčkům. Pomohu vám s ře... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 703

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min