Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Zázraky našich babiček

Zvykla jsem hledat v sebraných receptech mamky, babičky (z toho, co mi zůstalo a co jsem sama stihla opsat), ale objevuji stále větší dobroty. A ta, o které se dnes dočtete, je tedy něco! A navíc v tomto ročním období přinese i skvělé osvěžení.

 

O fermentovaných neboli kvašených potravinách by naše babičky mohly vyprávět. Fermentace je totiž stará jako lidstvo samo. Je to mimo jiné skvělý způsob uchovávání potravin. Dříve lidé neměli k dispozici ledničky či mrazáky. Ohledně léčby byli lidé také mnohem samostatnější a nechodili s každým „prdem“ k lékaři, aby jim předepsal lék. On ani ten lék nebyl vlastně často k dispozici. Tudíž člověk bral to nejlepší z přírody a dokázal si od kdejakého neduhu pomoci úplně sám. 

Fermentace

Fermentace momentálně zažívá velký boom, tak také věřím, že zažijeme také velký návrat k přírodě, co se léčby týká. Fermentace je proces, kdy za účasti bakterií, kvasinek a plísní dochází k přeměně organických látek v potravině ke vzniku nových látek. Jinak se tomuto procesu také říká mléčné kvašení. To nás navede k super potravinám jako je kefír, zákys nebo jogurt. Ale jedná se také o zeleninu, kterou si snadno doma vyrobíte. Stejně tak nápoje nebo různá dochucovadla. Na trhu je nepřeberné množství kvašených potravin. Kysané zelí nebo kvašené okurky jsou u nás nejznámějšími. 

Mléčné kvašení spočívá v tom, že bakterie vyrábí z jednoduchých sacharidů kyselinu mléčnou. Proč bychom tedy i několikrát denně měli zařazovat fermentované potraviny? Jednoduše, je to vitamínová bomba. Plná vitaminů, minerálů, tělu prospěšných bakterií. Jsou snadno stravitelné, mají lepší biologickou využitelnost důležitých živin. Pokud si hlídáme linii, jsou nejlepším prostředkem k nasycení a doplnění všeho potřebného pro správné fungovaní těla. Díky bakteriím mají fermentované potraviny skvělý vliv na střevní mikrobiom. A jak víme, lidská imunita sídlí ve střevech, tudíž kvašené potraviny posilují naší imunitu. Nikomu nemusím tedy představovat kysané zelí a nakládačky. Ale fermentovat můžeme také různé nápoje, velmi známá je například kombucha nebo vodní kefír. Když už máme rádi pečivo, vybírejme to kváskové, je trvanlivější a méně náchylné k plísním. Skvělým doplňkem našeho bohatého jídelníčku mohou být také východoasijské potraviny. Ať už jsou to miso pasty, sójové omáčky nebo třeba tempeh.  Garantuji, že během pár dní užívání kvašené zeleniny se vám zlepší trávení a skutečně to pocítíte. Pokud jste z nějakého důvodu museli užívat antibiotika, konzumujte fermentované potraviny, umělá probiotika v tabletkách se s nimi nemohou měřit. Pokud se tyto potraviny stanou součástí vašeho života, budete lépe zvládat stres, budete mít více energie a srovnají se vám hormony. Samozřejmě fungují i jako prevence proti rakovině, mají protizánětlivé schopnosti a pomohou tělo zbavit se chemických látek. Neváhejte, chuť je vynikající, přípravu zvládnete sami doma a změnu zakrátko ucítíte a také uvidíte. 

Dobrou chuť‘!

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 

Změň to!

Člověk je veden a vychováván od dětství k tomu, že je třeba stále něco dělat. Od úklidu, přes učení, zájmové aktivity a případně i takové ty činnosti, které nám mohou přinést užitek. Tak ženy něco šijí, pletou a muži kutí, opravují atd. Hlavně nezahálet, nelelkovat.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Isabela

Mám dar vidět věci a předvídat varování, se kterým mohu pomoci vám, i vašim mazlíčkům. Pomohu vám s ře... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 703

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min