Máte rádi rybíz? Pokud ne, určitě byste to měli změnit. Ať je rybíz v jakékoliv podobě, jakéhokoliv druhu, nechte si vždy chutnat! Ideálně v syrové podobě. Kromě toho, že sníme plody, tak můžeme ku prospěchu svého zdraví také použít listy. A jak na to? Čtěte dál!
Takže asi takto. Pokud si tak pojídáte kuličky rybízu, tak do sebe ládujete vitamín C, provitamín A, celou řadu vitamínů B, vápník, železo, draslík, zinek a mangan. Víte, že černý je bohatší na obsah vitamínu C? Tak nyní už ano! A doporučuji ho především těm, kteří mají křečovky, hemeroidy, lámou se jim cévy či vápenatí tepny. A to proto, že má velmi vysoký obsah rutinu. Vaše krevní soustava ho uvítá s otevřenou náručí tepen, žil i žilek. Šťávy z tohoto ovoce umí snížit teploty a obecně posilují organismus při nachlazeních či chřipkách. Sáhnout po nich můžeme i v době rekonvalescence. Co se mi na tomto drobném ovoci líbí je, že má příznivý vliv na oči. Mívám unavené oči a mám i podezření na šeroslepost, takže jsem ráda, že mi rybíz ve všech podobách chutná.
A ještě se podíváme na listy. Víte, že léčí průjem a umí snížit krevní tlak? Čajíkem nic nezkazíte, to si napište! Navíc se přidávají do směsí na záněty močových cest a ledvin. A taktéž na již zmíněné křehké cévy. Nejvíce účinné jsou ty mladé, rozvinuté z pupenů, ale většina z nás asi sáhne po listech až v době, kdy sklidíme úrodu, abychom si ji neponičili. A i tak listy přece jen mají v bylinných směsích svou úlohu.
Je krásné vidět, jak ta jasná červená barva září mezi tmavou zelení listoví! Láká svou barvou, abychom si utrhli a svému tělu dodali ten úžasný koktejl. A když svítí červená, tak je jistě velmi blízko i černá. Přeji dobrou chuť a pevné zdraví!