Oranžová jako… mrkev!!! A víte, že ta původní vůbec oranžová nebyla? A víte, že původně to byla divoce rostoucí mrkev? Její domov se nachází v Asii a na Blízkém východě. Tamní obyvatelé ji sbírali spíše necíleně a jejich „úlovek“ měl bílou barvu. Prý se dá najít i v našich končinách, ale říká se, že laické oko ji nepozná. Pěstovat se začala v Anglii v 16. století a současnou oranžovou známe díky šlechtění původních odrůd, které byly bílé, žluté a fialové. A pokud vím, tak se k původním odrůdám lidé opět vrací.
Co taková mrkev pro nás může udělat? Snad v první řadě bychom si mohli připomenout, že obsahuje oba druhy vlákniny – rozpustnou i nerozpustnou (každá má svůj úkol). Mrkev obsahuje vitamíny A, B a C, železo, draslík, sodík, vápník a betakaroten. Paradoxem je, že vitamín A se uvolňuje nejvíce v momentu, kdy mrkev zpracováváme. A úplně nejvíce při tepelném zpracování. Když k mrkvi přidáme pár kapek kvalitního oleje, máme zaručeno, že se „áčko“ dostane přesně tam, kde má být. Nevím, jak vy, ale já mrkev potřebuji celý rok. A kdo by po ní měl sáhnout častěji, než je běžná spotřeba cca 2 mrkve denně? Ti, kteří mají vysoký LDL cholesterol, trpí nějakými chorobami pokožky, nedokrvují se jim některé části organismu, potřebují posílit zrak. Můžeme jí přisoudit prevenci proti rakovině plic, střeva a prsu a regenerační schopnosti. Posílí nám imunitu, zlepší trávení a činnost kardiovaskulárního systému. Také umí regulovat hladinu cukru v krvi a pomůže při hojení ran.
A víte, že mrkvový olej je skvělým produktem užívaným v kosmetice? Nejenže nás ochrání proti UV záření, bývá totiž součástí opalovacích produktů, ale také svými účinky činí lidskou kůži pevnější a přitom i měkčí a krásně hladkou. Navíc udržuje barvu kůže v jemném bronzovém nádechu. Že jste ještě nevyzkoušeli? Vzhůru do toho! Prodloužíte účinky letního slunce až do zimních měsíců.