V letošním roce určitě nemůže plánovat leden tak, jak praví pranostika, že „Studený listopad - zelený leden“. Začátek listopadu spíše naznačoval teplejší podzim, ačkoli následná inverze nás přesvědčila, že se ta zima opravdu blíží. Avšak na druhou stranu jsme již zažili i sněžení. A i to má své místo v listopadových pranostikách: „Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.“ A jak by také letos mohlo, že? Extrémně horký a suchý rok vyžaduje, aby ta Země dostala vyšší příděl vláhy. A slyšeli jste ve svém okolí v listopadu hřmět? Pokud ano, věstí to na příští rok skvělou úrodu. A máte na svém pozemku krtka, který ještě v listopadu dělal své klasické hromádky na povrchu? Tak v tom případě byste měli vědět, že o Vánocích můžete vidět komáry. A také si můžeme udělat, díky listopadovému počasí o příštím jaru. „Jaký listopad, takový březen.“ Jak se vám jeví? Zatím to vypadá na hodně chladný a vlhký březen, že? A už se nám pomalu blíží prosinec a můžeme vyhlížet prosincové pranostiky.
Ale za zmínku ještě stojí pár denních pranostik. V neděli oslavila svůj svátek Kateřina. Měli bychom vědět, že Kateřina avizuje příchod opravdové zimy. Naši předkové vztáhli k svátku svaté Kateřiny hned několik zkušeností: „Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.“ „Svatá Kateřina strčí housle do komína.“ O čempak to asi mluvili? No, samozřejmě, že o meluzíně! A pak tu máme ještě svatého Ondřeje. Pamatujte si, že pokud napadne sníh v pátek, tak nám velmi dlouho vydrží. A je tu jedna velmi zajímavá pranostika. „Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví.“ Že by mělo mrznout?
O víkendu přijde prosinec. Pranostika říká, že pokud 1. prosince bude mrznout, nejedna studna vyschne. Tak si velmi přejme, aby raději mrzlo až v neděli. A tak toto nebezpečí pomine a navíc nám může o první adventní neděli mráz ozdobit okna našich obydlí.
Další zajímavé informace naleznete taky na naši Facebook stránke!