Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Důležité

Když jsou děti malé, rodiče je učí zodpovědnosti přes hračky. „Jsou tvoje, musíš se o ně starat.“ Později se přidává oblečení, známky ve škole, elektronické přístroje jako je telefon, tablet či počítač. A následují vztahy. „Jsi zodpovědný/á za to, jak se tvůj protějšek cítí.“

 
Ano, zodpovědnost, nikoliv odpovědnost. Je zde rozdíl. Pro upřesnění: odpovědnost má člověk za něco či za někoho případně i před institucemi. Jde spíše o právní pojem. Zodpovědnost se týká spíše morálky. Jde o odpovědnost nikoli jen za sebe, ale i za druhé a za NĚCO. Zodpovědnost je vyhledávanou vlastností zaměstnanců na všech pozicích. Avšak může být dvojsečnou zbraní a může dostat zodpovědnou osobu do velmi prekérních situací, kdy se v pocitu velké zodpovědnosti stane člověkem, který se nedokáže rozhodnout.
Mé dnešní téma se však spíše týká zodpovědnosti sám za sebe, rozhodování o sobě samém.

Důležité

Díky vývoji společenského uspořádání, vývoji různých společenských postavení došlo k tomu, že většina lidí za sebe nechala rozhodovat druhé a vše těmto rozhodnutím podřídila. Není se co divit. Nejen že to mohlo být pohodlnější, ale v některých případech nebyla jiná možnost, nehledaly se jiné cesty ať již jakýchkoliv důvodů, či to byl prostě najetý a ukotvený model a vzorec chování a jednání. A velmi často nás od osobního zodpovědného rozhodnutí odrazuje strach. Strach z toho, že naše rozhodnutí nebude správné a budeme vystaveni jeho důsledkům.

Když si s něčím nevíme rady, oslovíme někoho, ideálně někoho, komu důvěřujeme, a požádáme ho o radu. Než tak učiníme, měli bychom zvážit, zda chceme opravdu radu, podle níž se zachováme. Pokud, podle mého názoru, takto učiníme, v podstatě přehodíme zodpovědnost za své rozhodnutí na někoho druhého. Později, v případě neúspěchu, můžeme říci: „To on/ona mi to poradil/a!“ Pak je tu ještě možnost, kdy druhou osobu požádáme o názor.

Co si o situaci myslí a pokud to dokáže, aby nám sdělil, jak by se ve stejné situaci případně zachovala ona. V rámci rozhovoru je možné situaci rozebrat a na základě názorů si vytvořit možnosti řešení. Nicméně ať tak nebo onak, vždy jde o to, že rozhodnutí, které udělám, bude pouze moje. A nesu za něj zodpovědnost. Ať již se totiž rozhodnu jakkoli, vždy to v každé situaci vyvolá reakci. A je nasnadě, že podle toho, jaké pohnutky, záměry a důvody nás k rozhodnutí vedly.

Zajisté jsme všichni udělali někdy nějaké rozhodnutí, na které jsme nebyli pyšní a také se nám po zásluze dostalo „odměny“. Ptejme se před každým rozhodnutím sami sebe, co nás k tomu kterému vede, jaký je záměr, cíl a jaký pak může být výsledek. Je to to nejlepší řešení.
 
 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min