V současné době jsou asi nejpreferovanějšími druhy luštěnin čočka, hrách, cizrna, fazole a sója. A víte, že když si nasypete do mističky burské oříšky k vínu, nasypali jste si luštěninu?
V žádném případě by se luštěniny neměly konzumovat syrové. A to proto, že obsahují látky, které jsou v podstatě jedy. Ačkoliv představa konzumace fazole v syrovém stavu je spíše úsměvná. Těchto látek, které ohrožují lidské zdraví, se velmi snadno zbavíme tím, že luštěniny namáčíme ideálně přes noc a pak je uvaříme. Namáčením také zkrátíme čas vaření. Aby se lépe strávily, ještě je možné je pasírovat, mixovat a také kořenit. Nejvhodnějším kořením je například notoricky známý libeček, možná ne příliš používaná saturejka, kmín, majoránka, bobkový list a i některé jiné, které si snadno „vyguglíte“.
Dalším přínosem luštěnin pro lidské zdraví je vysoký obsah vitamínů řady B. Postrádají sice Áčko a Céčko, ale zato jsou skvělým zdrojem ve velmi luxusní míře fosfor, vápník a železo. Kromě arašídů neobsahují téměř žádné tuky. Luštěniny mají vysoký obsah bílkovin. Nadýmat člověka dokážou díky svým sacharidům. Jsou to sacharidy s krátkým řetězem, které se tráví až v tlustém střevě díky přítomnosti určitých bakterií.
Můžeme také luštěniny nakličovat a tím si dopřát dalších pozitiv, která poskytují. Avšak nakličovat nemůžeme všechny luštěniny. Nejvhodnější je fazole mungo, čočka, hrách a cizrna. Získáme tím vitamíny C a E a bílkovina se snáze stráví. Můžeme je přidávat do zeleninových salátů nebo je jen tak „mlsat“. Určitě vás překvapí jejich osvěžující chuť.
Pokud se zdravě stravujete a chcete pro sebe to nejlepší, zařaďte luštěniny do jídelníčku alespoň jednou v týdnu. Dnes již máte dostatek informací k tomu, abyste si připravili luštěniny dle svého výběru a chuti a také v takové formě, která vám bude nejvíce vyhovovat.
V každém případě si luštěninami zdravě doplníte podzimní a zimní jídelníček. Dobrou chuť!