Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Kompenzační bonus

Období koronaviru ovlivnilo všechny z nás. Pokud jste samostatně výdělečně činní, nebo pracujete na dohodu, ještě stále můžete zažádat o finanční bonus. Jak na to?

 

Až do 1. března 2022 můžete zažádat o kompenzační bonus v takzvaném prvním bonusovém období, pokud se vaše tržby snížily o 30% oproti danému srovnávacímu období. Nebojte se, zní to možná nesrozumitelně, ale postupně vám možnost příspěvku vysvětlím.

Kompenzační bonus

Kdo a kdy může žádat?

První bonusové období je doba od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. Žádost může podat osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nebo pokud pracujete na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr, případně pokud jste společníkem společnosti s ručením omezeným. Do 1. dubna 2022 můžete nadále žádat o další kompenzaci za druhé bonusové období, které trvá od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022. Pokud jste tedy v těchto dvou obdobích zaznamenali pokles tržeb, žádosti určitě podejte.

Jak žádost podat?

Žádost naleznete na webu finanční správy, kterou si najdete na internetu. Stáhněte si ji a vytiskněte. Pokud nemáte možnost tisku, poproste někoho z rodiny nebo přátel, případně se zastavte v místní knihovně, kopírovacím nebo informačním centru, či na úřadě. Vyplněnou žádost pak odevzdejte na podatelnu finančního úřadu ve vašem bydlišti, nebo pošlete přes datovou schránku. Můžete dokonce zaslat i jako přílohu emailu, ale nesmí překročit velikost 4MB, jinak nebude přijata.

Žádost a přílohy

Součástí žádosti vedle čestného prohlášení a bankovního účtu žadatele musí být také určení činnosti, která byla v daném období prokazatelně dotčena pandemií. Dále je potřeba zmínit průměrnou měsíční výši příjmů ve srovnávacím období, a výši příjmů v bonusovém období. Žádost samozřejmě musíte osobně podepsat.

Jaký příspěvek žádat?

Maximální výše bonusu je 1000 Kč za každý den bonusového období, tedy nejvíce kolem 30 000 Kč za jeden měsíc. Nesmí ale překročit limitní částku, která se vypočte jako rozdíl měsíční tržby v bonusovém období a ve srovnávacím období. Níže opět vysvětlím.

Test poklesu příjmů

Test je prováděn srovnáním výše příjmů ve srovnávaném a srovnávacím období, s tím že srovnávané období je bonusovým obdobím, tedy například první bonusové období od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. Srovnávací období jsou tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce, které si sami zvolíte – v době buď od 1. června 2021 do 31. října 2021, nebo případně od 1. listopadu 2019 do 31. března 2020, pokud pracujete sezónně. Z vybraných tří měsíců si spočítáte výši příjmů a porovnáte s bonusovým obdobím, kdy pokles tržeb musí být alespoň daných 30%.

Hodně štěstí

I když vyplnění žádosti může vypadat složitě, dá se v poklidu zvládnout. Pokud spadáte mezi výše zmíněné osoby nebo někoho takového znáte, nebojte se nenáročného papírování – za peníze navíc to určitě stojí. Dejte si ale pozor na podvody a ve vyplňování buďte poctiví. A pokud si stále nevíte rady, mrkněte na web finanční správy, kde najdete spoustu dotazů, odpovědí a rad. Držím palce!

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min