Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Sušte na zimu

Přestože není tak lákavé jako čerstvé, je chuťově výraznější. Ovoce neztrácí důležité vitamíny a minerály. Sušilo se na slunci, ve větru, dnes v troubě, někdo v sušičce. Sušenou zeleninu můžete i dále nakládat!

 

Možná nepatříte mezi hospodyňky, pro které léto znamená především schraňování darů přírody na zimu. Pěstují, plejí, starají se, sklízejí, nakládají, zavařují, zamrazují. Následně se chlubí napěchovanými policemi ve spižírně, rozvěšenými plátěnými pytlíky s houbami a mrazáky narvanými k prasknutí ovocem všeho druhu. Přesto můžete jeden, dva dny z léta věnovat zásobám, které vám v zimě udělají radost.

Sušení plodů

Jestli jste nikdy nic nesušili, tak pár základních rad: vybírejte jen ty nejzdravější kousky, pro zachování barvy ovoce pokapejte citronovou šťávou. Sušit můžete snadno v troubě, ale na pečícím papíru! – Jinak riskujete, že vůni plechu ucítíte při každém kousnutí třeba do hruškové křížaly. Neklaďte jeden kousek přes druhý a nezapomeňte, že doba sušení se liší druh od druhu. Sušit můžete i na slunci -ovoce sušené na přímém slunci chutná nejlépe. Dodnes se tímto způsobem na sítích suší tropické plody v Africe a vyznačují se neobyčejnou vůní a intenzitou chuti. Sušené ovoce a houby byste měli skladovat na suchém, chladném místě nejlépe v plátěném pytlíku, v mrazáku nebo ve skleněné zavařovací lahvi (mimochodem hodí se i jako dekorace do kuchyně!)                     

Opravdovou lahůdkou je sklenice domácích sušených rajčat i paprik – na bagetu, špagety, do salátů….ale samozřejmě i jen tak – otevřít a vyjíst ji do dna. Rajčata i papriky nesmíme úplně vysušit – musí zachovat pružnost, tedy částečnou vlhkost. Jednotlivé kousky před sušením lehce osolte. Připravte si sklenice, česnek (hodně česneku), kvalitní olej a třeba bazalku, oregano nebo kapari. Sušené kousky napěchujte do sklenic buďto střídavě rajčata s paprikami nebo samostatně. Ještě jedno upozornění pro začátečníky. Především rajská jablka obsahují velké množství vody a rozdíl „před“ a „po“ sušení je zarážející až frustrující. Na jedné straně mísy plné šťavnatých rajčat, na straně druhé menší hromádka sušených na jednom talíři. Přesto se vám pro báječnou chuť vyplatí to zkusit. 

Vyrobit si můžete vlastní „vegetu“, opravdu zaručeně bez konzervantů-) - česnek, petrželová nať libeček, bazalka, mrkev, celer, petržel a pažitka a vlastně všechno, co máte rádi.  Plody nastrouhejte a zelené natě nadrobno pokrájejte. Nasypte na plech a krátce sušte – kousky jsou drobné a tenké. Sušenou směs konzervujte jen solí, přidejte i kurkumu pro barvu, mletý pepř a skladujte v menších zavařovacích sklenicích. A až se zima zeptá, máte co nabídnout!     
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!                          

 
Nejčtenější články
Řeč symbolů 08 - Magická geometrie: Trojúhelník

Řeč symbolů 08 - Magická geometrie: Trojúhelník

Každý trojúhelník má, jak známo, tři strany a tři vrcholy, symbolizuje 

Více »

 
 
 
 
 

Další články

 Svatováclavská vinice

Svatováclavská vinice

Kvalitu vína na Cecemínu zaručovaly od pradávna slunečné jihozápadní svahy. První keříky vinné révy tu nechala vysadit kněžna Ludmila, babička Svatého Václava – určitě i skvělý tip na podzimní výlet!

Více »

Podzimní krása z domácí spižírny

Podzimní krása z domácí spižírny

Slunce žár, chlorovaná voda, mořská sůl i vítr z hor vlasům ani pleti v létě moc nepřidaly. Snadno doma připravíte zábaly, masky i peeling. Vyjděte krásné do podzimních dnů!

Více »

 
Veselá kytka

Veselá kytka

Bylina, která je předmětem kontroverzních názorů. Bylina, která je zařazena mezi návykové drogy. Bylina, o které se hovoří v superlativech ve vztahu ke zdraví. A pro dnešek veselá kytka.

Více »

 
Tajemství prstů

Tajemství prstů

Dříve by nikoho nenapadlo, že prst nám toho může celkem hodně prozradit. Ať již jde o otázky lidského zdraví nebo emocí. Každý z prstů má na starosti něco, co je nedílnou součástí našeho života a může nám být nápomocný nejen v diagnostice.

Více »

 
Používáte je?

Používáte je?

Že nevíte co? Tak vám to osvětlím. V případě, že je zapálíte, tak prospějete svému zdraví. A řeč je o použití tělových a ušních svící.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min