Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Sušte na zimu

Přestože není tak lákavé jako čerstvé, je chuťově výraznější. Ovoce neztrácí důležité vitamíny a minerály. Sušilo se na slunci, ve větru, dnes v troubě, někdo v sušičce. Sušenou zeleninu můžete i dále nakládat!

 

Možná nepatříte mezi hospodyňky, pro které léto znamená především schraňování darů přírody na zimu. Pěstují, plejí, starají se, sklízejí, nakládají, zavařují, zamrazují. Následně se chlubí napěchovanými policemi ve spižírně, rozvěšenými plátěnými pytlíky s houbami a mrazáky narvanými k prasknutí ovocem všeho druhu. Přesto můžete jeden, dva dny z léta věnovat zásobám, které vám v zimě udělají radost.

Sušení plodů

Jestli jste nikdy nic nesušili, tak pár základních rad: vybírejte jen ty nejzdravější kousky, pro zachování barvy ovoce pokapejte citronovou šťávou. Sušit můžete snadno v troubě, ale na pečícím papíru! – Jinak riskujete, že vůni plechu ucítíte při každém kousnutí třeba do hruškové křížaly. Neklaďte jeden kousek přes druhý a nezapomeňte, že doba sušení se liší druh od druhu. Sušit můžete i na slunci -ovoce sušené na přímém slunci chutná nejlépe. Dodnes se tímto způsobem na sítích suší tropické plody v Africe a vyznačují se neobyčejnou vůní a intenzitou chuti. Sušené ovoce a houby byste měli skladovat na suchém, chladném místě nejlépe v plátěném pytlíku, v mrazáku nebo ve skleněné zavařovací lahvi (mimochodem hodí se i jako dekorace do kuchyně!)                     

Opravdovou lahůdkou je sklenice domácích sušených rajčat i paprik – na bagetu, špagety, do salátů….ale samozřejmě i jen tak – otevřít a vyjíst ji do dna. Rajčata i papriky nesmíme úplně vysušit – musí zachovat pružnost, tedy částečnou vlhkost. Jednotlivé kousky před sušením lehce osolte. Připravte si sklenice, česnek (hodně česneku), kvalitní olej a třeba bazalku, oregano nebo kapari. Sušené kousky napěchujte do sklenic buďto střídavě rajčata s paprikami nebo samostatně. Ještě jedno upozornění pro začátečníky. Především rajská jablka obsahují velké množství vody a rozdíl „před“ a „po“ sušení je zarážející až frustrující. Na jedné straně mísy plné šťavnatých rajčat, na straně druhé menší hromádka sušených na jednom talíři. Přesto se vám pro báječnou chuť vyplatí to zkusit. 

Vyrobit si můžete vlastní „vegetu“, opravdu zaručeně bez konzervantů-) - česnek, petrželová nať libeček, bazalka, mrkev, celer, petržel a pažitka a vlastně všechno, co máte rádi.  Plody nastrouhejte a zelené natě nadrobno pokrájejte. Nasypte na plech a krátce sušte – kousky jsou drobné a tenké. Sušenou směs konzervujte jen solí, přidejte i kurkumu pro barvu, mletý pepř a skladujte v menších zavařovacích sklenicích. A až se zima zeptá, máte co nabídnout!     
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!                          

 
Nejčtenější články
Pivo a jeho účinky na zdraví

Pivo a jeho účinky na zdraví

„Jed od léku odlišuje pouze podávané množství.“ Paracelsus. Již několikrát bylo dokázáno, že určité množství alkoholu není pro organismus škodlivé, ale přímo zdravé.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Čaroděj je v každém z nás

Čaroděj je v každém z nás

Své šamany měly, mají a asi i do budoucna budou mít nějakým způsobem všechny světové kultury, národy, ale možná i obce, města. Je jedno, jak se jim říkalo nebo říká, jestli chodí v obleku nebo v nalezeném kabátě. Zda je to mladá vzdělaná žena či babička kamaráda vašeho dítěte, stařenka se šátkem na hlavě. Spojují je určité zájmy - dobro pro člověka, pro svět a především pro přírodu. Zdraví, spokojenost a láska.

Více »

Velký a Vítězný

Velký a Vítězný

Jaký je rozdíl mezi únorem teď a před třiceti lety? Je teplejší, rozhodně uspěchanější, slavíme Valentýna. Pro někoho je únor Suchý, ale hlavně, že není Velký!

Více »

 
Malý tělocvik

Malý tělocvik

U lidí, kteří meditují nebo cvičí v určitých polohách, si můžeme všimnout zvláštních poloh rukou či jenom prstů. Těmto spojením se říká mudry a jsou součástí cvičení jógy.

Více »

 
Záhada a síla měsíčního kamene

Záhada a síla měsíčního kamene

Měsíční kámen je spojený s ženou, plodností a budoucností. Jeho mléčný svit ovlivňuje zdraví i emoce, Síla měsíce měla zejména pro východní kultury až posvátný význam.

Více »

 
Vizitka

Vizitka

Nehty, aniž bychom si toho zvláště všímali, jsou našimi vizitkami. Ruce jsou nejen pracovním nástrojem, ale ruku podáme při pozdravu, pohladíme, obejmeme díky nim, píšeme… prostě jsou v kursu. Pěstěné nehty jsou ozdobou každé ruky.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Pepik Inspirující Věštec

Pepik

Duchovní cestou kráčím od své dospělosti.Pracuji s Andělským tarotem a s kyvadlem. S láskou a pokorou jsem připraven ...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:321

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min