Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Šípkový čas

Působí proti srážlivosti krve, diabetes, rakovině, chřipce, únavě, posilují imunitu, řádně pročistí játra a zabraňují propuknutí Alzheimerovy nemoci. Díky velkému množství tříslovin dokonale chrání trávicí ústrojí. Uvaříte z nich čaj, jedinečnou omáčku i šípkové víno.

 
 

Šípky patří od dávných dob do lidového léčitelství stejně tak jako ke kančímu na talíři. Právě v tyto dny jsou pro jejich sběr ty nejlepší. Oranžovočervené plody mají lehce trpkou,nakyslou až sladkou chuť s vůní ovoce. Obsahují největší množství zdraví prospěšných látek – vitmín C, A, B, vápník, železo, třísloviny a flavonoidy se silným protinádorovým potenciálem. Šípky trhejte suché, nejlépe za slunečních dnů, nikoli rozměklé po dešti. Ve slunečných dnech vitaminů i minerálů mají nejvíc. Musí být zralé, ale pevné. Rozměklé netrhejte! Vlivem prvních mrazíků, můžou omrznout. Takové šípky se na sušení nehodí, zato z nich připravíte omáčku, víno nebo zavaříte marmeládu. Plody sušte v sušičce ovoce nebo na pečícím papíru v troubě při teplotě 40 stupňů. Tradiční každodenní šálek šípkového čaje z plodů, které jste sami nasušili, nenahradíte žádným „trendy“ elixírem.  Do šálku stačí 2 vrchovaté lžičky sušených šípků přelít horkou vodou. 

Šípky

Jestli jste dosud neochutnali šípkové víno, zkuste to letos. Potřebujete 1,5 litrů šípků, 3 l vody a půl kg třtinového cukru. Vodu s cukrem svařte asi 5 min a zalijte dobře oprané šípky zbavené šťopek do velké lahve. Přikryjte pergamenem a dobře utěsněte gumičkou nebo provázkem. Lahev nechte stát na temném místě v teple asi 8 týdnů, dokud neklesne poslední šípek ke dnu. Víno přeceďte, nalijte do lahví a nechte ustát v chladu. Sklenku si dáte klidně i tajně sami☺!

Podzim je čas divočiny. A šípkové omáčky! – Bez ní si těžko hody z uloveného kance umíme představit. Není to nic složitého. Základem je klasika – divoké koření -(bobkový list, pepř, nové koření, tymián) a kořenová zelenina, samozřejmě i výpek z divočáka. Do směsi ale přidáme pyré ze dvou hrnků povařených šípků bez ťopek. Rozvařené šípky přecedíme přes síto. Omáčku plnou zeleniny rozmixujeme a dochutíme citrónovou šťávou i kůrou, přisolíme, připepříme. Nezapomeňte divočáka podlévat červeným vínem, omáčka dostane správný říz. 

Při sběru šípků nezapomeňte na pár větví do vázy, které vám až do Vánoc vyzdobí domov. Krásné podzimní dny!

 
Nejčtenější články
Pivo a jeho účinky na zdraví

Pivo a jeho účinky na zdraví

„Jed od léku odlišuje pouze podávané množství.“ Paracelsus. Již několikrát bylo dokázáno, že určité množství alkoholu není pro organismus škodlivé, ale přímo zdravé.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Čaroděj je v každém z nás

Čaroděj je v každém z nás

Své šamany měly, mají a asi i do budoucna budou mít nějakým způsobem všechny světové kultury, národy, ale možná i obce, města. Je jedno, jak se jim říkalo nebo říká, jestli chodí v obleku nebo v nalezeném kabátě. Zda je to mladá vzdělaná žena či babička kamaráda vašeho dítěte, stařenka se šátkem na hlavě. Spojují je určité zájmy - dobro pro člověka, pro svět a především pro přírodu. Zdraví, spokojenost a láska.

Více »

Velký a Vítězný

Velký a Vítězný

Jaký je rozdíl mezi únorem teď a před třiceti lety? Je teplejší, rozhodně uspěchanější, slavíme Valentýna. Pro někoho je únor Suchý, ale hlavně, že není Velký!

Více »

 
Malý tělocvik

Malý tělocvik

U lidí, kteří meditují nebo cvičí v určitých polohách, si můžeme všimnout zvláštních poloh rukou či jenom prstů. Těmto spojením se říká mudry a jsou součástí cvičení jógy.

Více »

 
Záhada a síla měsíčního kamene

Záhada a síla měsíčního kamene

Měsíční kámen je spojený s ženou, plodností a budoucností. Jeho mléčný svit ovlivňuje zdraví i emoce, Síla měsíce měla zejména pro východní kultury až posvátný význam.

Více »

 
Vizitka

Vizitka

Nehty, aniž bychom si toho zvláště všímali, jsou našimi vizitkami. Ruce jsou nejen pracovním nástrojem, ale ruku podáme při pozdravu, pohladíme, obejmeme díky nim, píšeme… prostě jsou v kursu. Pěstěné nehty jsou ozdobou každé ruky.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Pepik Inspirující Věštec

Pepik

Duchovní cestou kráčím od své dospělosti.Pracuji s Andělským tarotem a s kyvadlem. S láskou a pokorou jsem připraven ...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:321

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min