Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Šípkový čas

Působí proti srážlivosti krve, diabetes, rakovině, chřipce, únavě, posilují imunitu, řádně pročistí játra a zabraňují propuknutí Alzheimerovy nemoci. Díky velkému množství tříslovin dokonale chrání trávicí ústrojí. Uvaříte z nich čaj, jedinečnou omáčku i šípkové víno.

 
 

Šípky patří od dávných dob do lidového léčitelství stejně tak jako ke kančímu na talíři. Právě v tyto dny jsou pro jejich sběr ty nejlepší. Oranžovočervené plody mají lehce trpkou,nakyslou až sladkou chuť s vůní ovoce. Obsahují největší množství zdraví prospěšných látek – vitmín C, A, B, vápník, železo, třísloviny a flavonoidy se silným protinádorovým potenciálem. Šípky trhejte suché, nejlépe za slunečních dnů, nikoli rozměklé po dešti. Ve slunečných dnech vitaminů i minerálů mají nejvíc. Musí být zralé, ale pevné. Rozměklé netrhejte! Vlivem prvních mrazíků, můžou omrznout. Takové šípky se na sušení nehodí, zato z nich připravíte omáčku, víno nebo zavaříte marmeládu. Plody sušte v sušičce ovoce nebo na pečícím papíru v troubě při teplotě 40 stupňů. Tradiční každodenní šálek šípkového čaje z plodů, které jste sami nasušili, nenahradíte žádným „trendy“ elixírem.  Do šálku stačí 2 vrchovaté lžičky sušených šípků přelít horkou vodou. 

Šípky

Jestli jste dosud neochutnali šípkové víno, zkuste to letos. Potřebujete 1,5 litrů šípků, 3 l vody a půl kg třtinového cukru. Vodu s cukrem svařte asi 5 min a zalijte dobře oprané šípky zbavené šťopek do velké lahve. Přikryjte pergamenem a dobře utěsněte gumičkou nebo provázkem. Lahev nechte stát na temném místě v teple asi 8 týdnů, dokud neklesne poslední šípek ke dnu. Víno přeceďte, nalijte do lahví a nechte ustát v chladu. Sklenku si dáte klidně i tajně sami☺!

Podzim je čas divočiny. A šípkové omáčky! – Bez ní si těžko hody z uloveného kance umíme představit. Není to nic složitého. Základem je klasika – divoké koření -(bobkový list, pepř, nové koření, tymián) a kořenová zelenina, samozřejmě i výpek z divočáka. Do směsi ale přidáme pyré ze dvou hrnků povařených šípků bez ťopek. Rozvařené šípky přecedíme přes síto. Omáčku plnou zeleniny rozmixujeme a dochutíme citrónovou šťávou i kůrou, přisolíme, připepříme. Nezapomeňte divočáka podlévat červeným vínem, omáčka dostane správný říz. 

Při sběru šípků nezapomeňte na pár větví do vázy, které vám až do Vánoc vyzdobí domov. Krásné podzimní dny!

 
Nejčtenější články
Pivo a jeho účinky na zdraví

Pivo a jeho účinky na zdraví

„Jed od léku odlišuje pouze podávané množství.“ Paracelsus. Již několikrát bylo dokázáno, že určité množství alkoholu není pro organismus škodlivé, ale přímo zdravé.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Moudrost těla

Moudrost těla

Každý má občas deficit vitamínů, minerálů či určitého druhu stopového prvku, ale málokdo ví, že se tyto nedostatky mohou projevit chutěmi. Asi za poslední dva roky se mi několikrát stalo, že jsem měla vyloženě potřebu jíst určité potraviny a poslední týden bych do sebe lila litry kávy denně. Kde je třeba hledat příčinu?

Více »

 „Slunce v duši“

„Slunce v duši“

Jak navodit dobrou náladu na podzim, když nás přepadne smutek, deprese a stesk? Kromě světlého a útulného domova je třeba zapojit aktivitu a nenechat se zaskočit.

Více »

 
Což takhle dát si…?

Což takhle dát si…?

Máme tady podzim. Úroda je sklizena, uložena, aby nám poskytovala během zimního období všechny vitamíny, které potřebujeme.

Více »

 
Podzimní detox

Podzimní detox

Detox v každou roční dobu podle různých receptů. Jaké jsou na podzim? Připravte si pár koktejlů plných vitamínů a energie.

Více »

 
Říjen pro zdraví

Říjen pro zdraví

Máme tady podzim v plné parádě. Víme, že každý měsíc je spojený s některým s lidských tělesných orgánů. A v říjnu bychom měli velmi pečlivě pečovat o svůj žaludek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min

Laura Věštec

Laura

Léčitelka, zdravotní diagnostička, čínská terapeutka, psychoterapeutka a psychoanalytička, kinezioložkaa regresní ter...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:405

0900 700 650 - 2 EUR/min