Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Pestare suo pesto

Použijte bazalku, medvědí česnek, ale třeba i zelené lístky ředkviček, koriandr, rukolu, pampeliškové lístky, co vám přijde pod ruku. Nevyhazujte ani nať z mrkve! Pesta stokrát jinak s oříšky a olivovým olejem musíte mít v lednici.

 

Pojmenování lahůdky na špagety a jakékoli těstoviny vzniklo z italského pestare – bít, mlátit, tlouct. Opravdu se to první klasické  pesto tlouklo ve velkých hmoždířích z čerstvé zelené bazalky s piniovými oříšky, olivovým olejem a jemně nastrouhaným parmezánem se solí v severní Itálii, v oblasti Ligurie.

Na rozdíl od  pesto alla siciliana je vždy zelené. Obyvatelé Sicílie připravovali pesto ze sušených rajčat a přidávali méně bazalky. Dostalo temně červenou barvu. Oblibu ale získala jednoduchá omáčka, původně na těstoviny, po celém světě. Ve Francii, v oblasti Provence, ochutnáte „pistou“, jenže bez oříšků a parmezánu. „Tallatrin verde“ mají v Peru. Milují směs jemného sýra se sekaným čerstvým špenátem a podávají ho ke všemu.

pesto

Pesto můžete mazat na bagetu nebo, stejně jako Ligurijci servírovat k jakémukoli masu, rybám steakům nebo přidávat do omáček. Nesmíte ho ale v žádném případě nechat projít varem. Očekávaná lahůdka okamžitě zhořkne. Pesto už nemusíte tlouct v hmoždíři, snadněji ho umixujte v mixéru. Ale pozor, aby výsledek nebyl příliš kašovitý! Struktura ingrediencí musí zůstat patrná.

Originální italské pesto alla genovese  vyžaduje piniové oříšky. Nahradit je ale můžete podle chuti vlašskými ořechy, mandlemi, dýňovými nebo slunečnicovými semínky, fantazii se meze nekladou. Pokud máte jiný kvalitní olej než olivový, určitě ho můžete také použít- Pesto voní samo osobě bylinkou nebo zeleninou, ze které ho vyrábíte, takže ho není nutné dochucovat. Pokud ale chcete, tak nejčastěji oreganem, tymiánem, nebo třeba saturejkou.

Postup přípravy domácího pesta je velmi snadný. Potřebujete 75 g jakékoli zelené natě, lístků nebo bylinek, 80 ml kvalitního oleje, nejlépe olivový panenský, 3 stroužky nadrceného česneku (kromě pesta z medvědího česneku, tam už ho nepřidáváme), špetka mořské soli, 60 g oříšků 5 lžic nastrouhaného parmezánu. Bylinky s česnekem a oříšky nebo semínky nasypeme do mixéru, přidáme olej a parmezán. Všechno rozmixujte a dávkujte do malých sklenic. Pak už nechte jen v lednici nejméně jeden den, aby se chutě pěkně rozložily. Kouzlo pesta spočívá v množství druhů. Nikdy se nespletete!

Další zajímavé informace naleznete taky na naši Facebook stránke!

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Obejdete se bez něj?

Obejdete se bez něj?

Nastala jeho sezóna! Kvapem se blíží období, kdy bude nezbytnou součástí kuchyně. Ano, budeme nakládat, zavařovat, a to bez kopru nejde. Známe ho především díky omáčce a také jako součást např. nakládaných okurek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min