Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Pestare suo pesto

Použijte bazalku, medvědí česnek, ale třeba i zelené lístky ředkviček, koriandr, rukolu, pampeliškové lístky, co vám přijde pod ruku. Nevyhazujte ani nať z mrkve! Pesta stokrát jinak s oříšky a olivovým olejem musíte mít v lednici.

 

Pojmenování lahůdky na špagety a jakékoli těstoviny vzniklo z italského pestare – bít, mlátit, tlouct. Opravdu se to první klasické  pesto tlouklo ve velkých hmoždířích z čerstvé zelené bazalky s piniovými oříšky, olivovým olejem a jemně nastrouhaným parmezánem se solí v severní Itálii, v oblasti Ligurie.

Na rozdíl od  pesto alla siciliana je vždy zelené. Obyvatelé Sicílie připravovali pesto ze sušených rajčat a přidávali méně bazalky. Dostalo temně červenou barvu. Oblibu ale získala jednoduchá omáčka, původně na těstoviny, po celém světě. Ve Francii, v oblasti Provence, ochutnáte „pistou“, jenže bez oříšků a parmezánu. „Tallatrin verde“ mají v Peru. Milují směs jemného sýra se sekaným čerstvým špenátem a podávají ho ke všemu.

pesto

Pesto můžete mazat na bagetu nebo, stejně jako Ligurijci servírovat k jakémukoli masu, rybám steakům nebo přidávat do omáček. Nesmíte ho ale v žádném případě nechat projít varem. Očekávaná lahůdka okamžitě zhořkne. Pesto už nemusíte tlouct v hmoždíři, snadněji ho umixujte v mixéru. Ale pozor, aby výsledek nebyl příliš kašovitý! Struktura ingrediencí musí zůstat patrná.

Originální italské pesto alla genovese  vyžaduje piniové oříšky. Nahradit je ale můžete podle chuti vlašskými ořechy, mandlemi, dýňovými nebo slunečnicovými semínky, fantazii se meze nekladou. Pokud máte jiný kvalitní olej než olivový, určitě ho můžete také použít- Pesto voní samo osobě bylinkou nebo zeleninou, ze které ho vyrábíte, takže ho není nutné dochucovat. Pokud ale chcete, tak nejčastěji oreganem, tymiánem, nebo třeba saturejkou.

Postup přípravy domácího pesta je velmi snadný. Potřebujete 75 g jakékoli zelené natě, lístků nebo bylinek, 80 ml kvalitního oleje, nejlépe olivový panenský, 3 stroužky nadrceného česneku (kromě pesta z medvědího česneku, tam už ho nepřidáváme), špetka mořské soli, 60 g oříšků 5 lžic nastrouhaného parmezánu. Bylinky s česnekem a oříšky nebo semínky nasypeme do mixéru, přidáme olej a parmezán. Všechno rozmixujte a dávkujte do malých sklenic. Pak už nechte jen v lednici nejméně jeden den, aby se chutě pěkně rozložily. Kouzlo pesta spočívá v množství druhů. Nikdy se nespletete!

Další zajímavé informace naleznete taky na naši Facebook stránke!

 
Nejčtenější články
Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Kříž patří mezi nejznámější symboly na světě.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Než dojde na skalpel...

Než dojde na skalpel...

Existuje však nemoc, díky které si do nich nechávají lidé řezat. I lékař vás, možná alibisticky, upozorní, že se tento problém „velmi rád“ vrací a dochází k různým dalším průvodním jevům v pohyblivosti zápěstí.

Více »

Oběd z louky

Oběd z louky

Osvěžte svůj jídelníček lučními rostlinkami - lístky i květ zastudena do salátů, vařené i smažené. Jejich vůni,chuť i svěžest si zamilujete.

Více »

 
Tajemné stavby

Tajemné stavby

Vypravme se dnes za fenoménem, který můžeme najít napříč celou Evroopou. Vypravme se za tajemstvím menhirů. Nejsou to obyčejné kameny, ale kamenné sloupy. Kdo má jejich „stavbu“ na svědomí? Jaký mají význam? Legend kolem nich koluje, ale kde je pravda….

Více »

 
Zahrada plná harmonie a radosti

Zahrada plná harmonie a radosti

I malou zahrádku můžete proměnit v oázu radosti, štěstí a harmonie. Díky dodržování pravidel feng šuej vás může těšit celý rok.

Více »

 
Je v každém z nás

Je v každém z nás

Když se řekne šaman, máme tendenci si představit příslušníka indiánského kmene, který je dle svého postu oděn a ozdoben. Představujeme si oheň vydávající hustý dým, kolem něhož tento muž tančí. Obklopuje ho volná příroda, jejíž je celý kmen součástí.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Laura Věštec

Laura

Léčitelka, zdravotní diagnostička, čínská terapeutka, psychoterapeutka a psychoanalytička, kinezioložkaa regresní ter...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:405

0900 700 650 - 2 EUR/min