Způsob použití léčivých bylin je velmi pestrý. Nejčastěji byly a jsou používány jako odvary, ale velmi rozšířené jsou i ve formě aromatických olejů nebo jiných aromatických přípravků. Níže uvádíme několik příkladů na byliny, které lze v chladném ročním období, kdy nám všem nachlazení a rýma tolik roztrpčují život, nejúčinněji povolat do boje proti nim.
Heřmánek
Téměř univerzální léčivá bylina, která pozitivně působí na převážnou většinu nemocí, ale nejúčinněji zabírá– podobně jako měsíček lékařský – při léčení zápalů a zánětů. Je výborným lékem proti bolestem v krku i proti horečce. Lze ho použít nejen ve formě čaje, ale i jako odvar při inhalaci.
Šípky
Mají vynikající využití jak při zmírňování už akutních zdravotních symptomů, tak jako prevence proti vytvářejícím se nemocím, neboť jsou přirozeným bohatým zdrojem vitamínu C.
Echinacea (třapatka nachová)
Výzkumy prokázaly, že její působení na buňky organizmu v nich vyvolává zvýšenou produkci antivirální látky, tak zvaného interferonu, což vede k tomu, že pacienti s chřipkou, kteří byli ošetřováni extraktem z třapatky nachové, se mnohem rychleji zotavují. Je to přírodní desinfikátor, stimuluje funkci imunního systému, a proto jí lze využít i v prevenci proti různým chorobám. K dostání je většinou ve formě kapsle nebo jako tekutina.
Tymián
Tymián obecný je známý nejen jako koření, ale i jako bylina svými léčivými účinky. Nejčastěji je konzumován jako čaj a zmírňuje příznaky bronchitidy a zarputilého kašle.
Máta peprná
Má vynikající využití při zmírňování takových nepříjemných příznaků nachlazení jako je překrvení nosní sliznice (zacpaný nos) a zánět nosních dírek. Lze z ní vařit i čaj, ale i její inhalace ve formě aromatického oleje je velmi účinným prostředkem proti příznakům nachlazení.
Lipové listy
Obsahují vysoké procento lá