Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Exotická dobrota

České jméno je voňatka citrónová. Zní tak trochu podivně, že? Citrónová tráva nebo také občas slýcháme lemon grass jsou častěji užívané názvy. Zvu vás k přečtení několika řádků, pokud máte zájem se o ní dovědět něco víc.

 

Kromě Asie se jejím pěstováním také zabývají v Austrálii, Americe a v Africe. Je to trvalka, růstem mohutní a vyšplhá až do výšky 150 cm. Žádný zakrslík. A jak jinak, než že tato skvělá rostlina má velmi široké spektrum použití  - kuchyně, kosmetika, léčebné účely.

Citrónová tráva

Takže co s citrónovou trávou? Pokud se týká kuchyně, lze ji použít na více způsobů. A to díky tomu, že se dá zužitkovat celá. Pokud nakrájíte tzv. cibulku rostliny, můžete ji následně přidat do salátů, polévek, ale i k masu, rybám či drůbeži. Ten zbytek se dá použít ve formě, ve které používáme např. petrželku. Drobně pokrájený. Avšak doporučuje se svázanou snítku vložit k pokrmu zpočátku vaření a následně ji vyjmout. Její specifická vůně i chuť bude správně předána. Velmi často se používá společně s česnekem, cibulí šalotkou, koriandrem nebo paprikou. Díky tomu, že svůj domov má právě v Asii, tak se v kuchyních těchto zemí samozřejmě používá. A která kuchyně se bez ní vůbec asi vůbec neobejde, tak to je thajská. Také můžeme z této rostliny připravit výborný lahodný čaj.

Voňatka je velmi oblíbená v kosmetice. Přidává se do parfémů, mýdel, koupelových solí a valná většina lidí si přidává esenciální olej z lemon grassu do aromalamp. Je oblíbená pro svou velmi příjemnou a osvěžující vůni. Pokud vás v létě obtěžuje hmyz, rozhodně použijte vonné tyčinky s vůní voňatky, hmyz ji totiž nemá rád. Odpuzuje ho.

Jako léčivka má citrónová tráva docela významnou roli. Díky velkému obsahu antioxidantů ji můžeme využít při detoxikaci jater, ledvin a močového měchýře. Snižuje cholesterol v krvi a velmi blahodárný vliv má dokonce na nemoci, které máme od nervů. Snižuje horečky, pomáhá léčit chřipky a dokonce i malárii. Již uvedený čaj pomáhá s trávením a máte-li v rodině nastávající maminku, můžete jí poradit, že po porodu jí tento čaj pomůže k tomu, aby pro svou ratolest měla vždy dostatek mateřského mléka. Podporuje totiž laktaci. Izraelští vědci dokonce v roce 2006 zjistili, že „požívání citrónové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk“.

Hodí se vám dnešní informace? Věřím, že si třeba v létě připravíte chlazený čaj. Věřte, že je velmi osvěžující.

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min