Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Do lékárny? – Ale houby!

Obsahují především velké množství vody, ale i spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Houby chrání před chřipkou, alergiemi a velmi silně proti rakovinnému bujení. Smaženice, kyselé hříbky i kulajda jsou pro zdraví maximálním přínosem.

 

Češi jsou snad nejvášnivější houbaři na světě od nepaměti. Houby patřily už mnoha staletí pravidelně na stůl především u těch chudších. Ne každý si mohl dovolit pěstovat dobytek nebo maso kupovat. V tu dobu byly hub plné trhy, a tak si lidé zvykli je buďto velmi levně kupovat, nebo je sbírat v lese. Pojídali je čerstvé nejrůzněji upravované, ale především si je sušili na zimu. Vařili z nich vydatné polévky nebo nákypy na sladko i na slano. Vánoční Kuba je známý dodnes, a zejména na východě Čech se bez tohoto tradičního pokrmu Vánoce ani dnes neobejdou. 

houby

Ve státech západní Evropy není houbaření rozšířené vůbec, sběr hub je tam dokonce zakázán. Lépe jsou na tom ale třeba Poláci, Ukrajinci, Slováci i Rusové, oblíbili si je stejně jako Češi a jsou dodnes hlavní složkou mnoha masitých jídel i polévek. 

Starší generace stále dává přednost klasickým českým houbám – křemenáčům, pravákům, babkám a liškám. Velké smažené řízky připravují z bedel. Mladší lidé si oblíbili díky stále rozšířenější a chutné východoasijské kuchyni i houby exotické – shiitake, portobello, reishi , eringi i enoki zná ž dnes mnoho mladých kuchařek a znamenitě je upravují. Ať už jsou houby z kteréhokoli konce světa, pro lidské zdraví jsou nesmírně prospěšné. Velkou jejich předností je téměř nulová kalorická hodnota, hlavní složkou hub je totiž převážně voda. Výrazně snižují cholesterol, krevní tlak a silně posilují imunitu. Z vitamínů obsahují hlavně vitamin E, riboflavin a niacin v té nejčistší podobě, jsou skvělým zdrojem selenu a paradoxně i antialergenů.  Mezi nejzdravější patří hlíva ústřičná a asijská reichi. Obě, zejména reichi, mají velmi silné protirakovinné účinky. Reichi se dokonce říká „královna hub“- je výtečným pomocníkem i při chemoterapii a rekonvalescenci. Hlíva ústřičná se zase užívá proti zánětům a výrazně podporuje imunitu.

Houby by zkrátka měly patřit do vašeho jídelníčku v jakékoli formě. Pokud košíku hub z lesa nevěříte, vsaďte alespoň na žampióny, hlívu ústřičnou a portobella – vypadají jako obří žampióny - a sáhnout po nich můžete téměř v každém supermarketu. Ale nezaměnitelná chuť čerstvých hub spojená s procházkou po lese, je v létě nenahraditelný zážitek. Tak si ho nenechte o prázdninách ujít.

Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Obejdete se bez něj?

Obejdete se bez něj?

Nastala jeho sezóna! Kvapem se blíží období, kdy bude nezbytnou součástí kuchyně. Ano, budeme nakládat, zavařovat, a to bez kopru nejde. Známe ho především díky omáčce a také jako součást např. nakládaných okurek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min