Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Do lékárny? – Ale houby!

Obsahují především velké množství vody, ale i spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Houby chrání před chřipkou, alergiemi a velmi silně proti rakovinnému bujení. Smaženice, kyselé hříbky i kulajda jsou pro zdraví maximálním přínosem.

 

Češi jsou snad nejvášnivější houbaři na světě od nepaměti. Houby patřily už mnoha staletí pravidelně na stůl především u těch chudších. Ne každý si mohl dovolit pěstovat dobytek nebo maso kupovat. V tu dobu byly hub plné trhy, a tak si lidé zvykli je buďto velmi levně kupovat, nebo je sbírat v lese. Pojídali je čerstvé nejrůzněji upravované, ale především si je sušili na zimu. Vařili z nich vydatné polévky nebo nákypy na sladko i na slano. Vánoční Kuba je známý dodnes, a zejména na východě Čech se bez tohoto tradičního pokrmu Vánoce ani dnes neobejdou. 

houby

Ve státech západní Evropy není houbaření rozšířené vůbec, sběr hub je tam dokonce zakázán. Lépe jsou na tom ale třeba Poláci, Ukrajinci, Slováci i Rusové, oblíbili si je stejně jako Češi a jsou dodnes hlavní složkou mnoha masitých jídel i polévek. 

Starší generace stále dává přednost klasickým českým houbám – křemenáčům, pravákům, babkám a liškám. Velké smažené řízky připravují z bedel. Mladší lidé si oblíbili díky stále rozšířenější a chutné východoasijské kuchyni i houby exotické – shiitake, portobello, reishi , eringi i enoki zná ž dnes mnoho mladých kuchařek a znamenitě je upravují. Ať už jsou houby z kteréhokoli konce světa, pro lidské zdraví jsou nesmírně prospěšné. Velkou jejich předností je téměř nulová kalorická hodnota, hlavní složkou hub je totiž převážně voda. Výrazně snižují cholesterol, krevní tlak a silně posilují imunitu. Z vitamínů obsahují hlavně vitamin E, riboflavin a niacin v té nejčistší podobě, jsou skvělým zdrojem selenu a paradoxně i antialergenů.  Mezi nejzdravější patří hlíva ústřičná a asijská reichi. Obě, zejména reichi, mají velmi silné protirakovinné účinky. Reichi se dokonce říká „královna hub“- je výtečným pomocníkem i při chemoterapii a rekonvalescenci. Hlíva ústřičná se zase užívá proti zánětům a výrazně podporuje imunitu.

Houby by zkrátka měly patřit do vašeho jídelníčku v jakékoli formě. Pokud košíku hub z lesa nevěříte, vsaďte alespoň na žampióny, hlívu ústřičnou a portobella – vypadají jako obří žampióny - a sáhnout po nich můžete téměř v každém supermarketu. Ale nezaměnitelná chuť čerstvých hub spojená s procházkou po lese, je v létě nenahraditelný zážitek. Tak si ho nenechte o prázdninách ujít.

Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!

 
Nejčtenější články
Váhy, Štír, Střelec – Charakteristický horoskop pro všechna znamení III.

Váhy, Štír, Střelec – Charakteristický horoskop pro všechna znamení III.

Náš seriál pokračujeme charakteristikou Vah, Štíra a Střelce.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Záleží jenom na tobě

Záleží jenom na tobě

V úvodu uvedený citát, který jsem si přečetla na sociální síti, mi korespondoval se zážitky z poslední doby. A z toho mi vyplynulo, že kdybychom čekali na jistoty a bezpečí, tak bychom mohli nakonec konstatovat, že jsme prožili život v čekárně. A to asi nikdo nechce. Život se má přece žít a užívat!

Více »

Víte, co znamenají?

Víte, co znamenají?

Možná je nosíte na krku nebo vytetované na předloktí. Posvátné symboly jsou jedním z nejoblíbenějších motivů. Víte, co přesně znamenají?

Více »

 
Je nějaký rozdíl?

Je nějaký rozdíl?

Na sociální síti facebook existuje skupina „Bůh stvořil veterinu, aby udržovala kočku zdravou a člověka na mizině“. Úsměvný název, že? Jen do té doby, než si uvědomíme, že vlastně zvířata trpí stejnými onemocněními jako lidé. Avšak toto téma zde již bylo.

Více »

 
Advent zahajuje i „Příběh opuštěného děvčátka“

Advent zahajuje i „Příběh opuštěného děvčátka“

Vánoční stromy republiky se slavnostně rozsvítí v každém městě první prosincovou neděli. První se rozzářil v roce 1924.

Více »

 
Gemmoterapie

Gemmoterapie

Vracíme se k přírodě, hledáme alternativní způsoby léčení, vytahujeme rady babiček a prababiček, které začínají být stále aktuálnější. Bylinky a produkty z nich, recepty z potravin, na které se tak trochu zapomnělo.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min