Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Červená, červená...

Kromě toho, že rajčata jsou dnes nedílnou součástí našich jídelníčků, jsou i zdrojem celého spektra vitamínů, minerálů a mají skvělé účinky na lidský organismus. Jste zvědaví? Nabízím vám malý přehled důvodů, proč je jejich konzumace člověku prospěšná.

 

Tato zelenina, ano, zelenina, se do Evropy přestěhovala z civilizace, o které koluje mnoho legend a stále nedá mnohým odborníkům spát a existuje o ní mnoho legend. Včetně těch o krvavých lidských obětech či neskutečně pohádkovém bohatství. Aztékové ji pojmenovali tumatl a my nemáme problém s tím, abychom porozuměli slovu tomata. Avšak troufám si říci, že tu zdomácněl překlad z němčiny – Paradiesapfel - rajské jablko, a to doslova. První povědomí o rajčatech Evropané dostali zároveň s bramborami. Není se co divit, jelikož přicestovaly s navracejícími se výpravami z Ameriky.

Rajská jablíčka

Rajská jablíčka využíváme k jídlu v mnoha receptech za studena, tedy v čerstvém stavu, ale též je tepelně upravujeme. Jejich využitím jsou proslulé především jihoevropské kuchyně, avšak ani ta česká nezůstává pozadu. 

V posledních letech se rozmohlo pěstování rajčat i v podmínkách, kde by to dříve možná nikoho asi ani nenapadlo. Dnes můžeme vidět truhlíky s cherry rajčátky za okny městských bytů, či pytle s těmi běžnými odrůdami na balkónech. Pěstují se různě barevné a různě velké druhy a určitě dělají svým pěstitelům radost.

A proč je jíst? Takové rajčátko obsahuje vitamíny řady B – 1, 2, 6, vitamín C, E a provitamín A. Dále vápník, železo, hořčík, měď a draslík. Již jen za to má tato zelenina mnoha odrůd a barev palec nahoru. Takové rajče má pozitivní vliv na trávení (včetně zácpy), při horečkách můžeme podávat šťávu z rajčat, jelikož dokáže organismus ochladit a navíc i úspěšně hydratovat organismus. Rajčata jako pomocníka v léčbě můžeme využít v případě zánětu močových cest, ledvin, zvětšení prostaty, křečových žil, ateroskleróze a mají výborné detoxikační účinky. Pokud máte vysoký krevní tlak nebo unavené nohy, můžete provozovat koupele z nati.

Avšak je na místě si připomenout, že jsou i důvody k tomu, aby se někteří jedinci konzumaci rajčátek raději vyhnuli. Lidé, kteří mají dnu nebo artritidu, by neměli rajčata jíst vůbec, jelikož obsahují látky, které podporují usazovaná kyseliny močové v kloubech. Nejezte je ani vy, kdož máte podrážděnou slinivku díky psychickému stresu. Ani vám by tato zelenina neprospěla.

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Tarot plný informací

Tarot plný informací

Vznik tarotu není přesně historicky podchycen, ale má se obecně za to, že vznikl ve starém Egyptě. Tato verze byla přijata přes to, že tarot obsahuje širokou škálu symbolů, z nichž některé pocházejí i z Asie. Skládá se z velké a malé arkány, přičemž každá z nich má svůj důvod vzniku a za pozornost stojí i samotné slovo TAROT se svými významy – kolo, zákon.

Více »

Rostou, nerostou …

Rostou, nerostou …

A je to tady! Nastává sezóna, která každý rok plní sociální sítě fotografiemi těch nejlepších lesních úlovků. Hřiby, podhřiby, masáky a jiné druhy, které jejich sběrači bezpečně poznají.

Více »

 
Hluboká tajemství

Hluboká tajemství

Každý z nás má hluboce ukrytá tajemství. Většinou jsou ukryta v paměťových trezorech, od kterých jsme zřejmě zahodili klíče. Pokud je však najdeme, odemkneme a zpracujeme, můžeme dojít duševního klidu.

Více »

 
Jste v očekávání?

Jste v očekávání?

S příchodem na svět dostane každý človíček jméno. Jak důležité je pro člověka světské jméno? Může mít vliv na jeho život?

Více »

 
Důležité!

Důležité!

Zamysleli jste se někdy nad otázkou zodpovědnosti, odpovědnosti? Býváme tímto tématem masírováni od dětství, avšak bohužel rámci morálky. Za něco, za někoho. Ale co zodpovědnost sám za sebe a k sobě?

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Wendy Axon Soucitný Věštec

Wendy Axon

Jdi za svými sny, dokud stojíš na nohou.Takto zní mé motto. Studiu a provozování esoteriky se zabývám přes 15 let. Sv...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:716

0900 700 650 - 2 EUR/min

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:851

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice Astrologie Věštec

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do kterékoliv o...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka Soucitný Věštec

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, vidím auru...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:898

0900 700 650 - 2 EUR/min