I Ching je bible orientu. Byla používána k interpretaci v astrologii, v léčitelství a samozřejmě s největší frekvencí v oblasti věšteb, neboť – přesto, že její interpretace není snadná –, znalci systému z odpovědí na jednotlivé položené otázky dokážou vytvořit celkový obraz.
Tento věštecký systém obsahuje 60 obrazů, které z šesti přerušovaných nebo plných čar vytvářejí graficky symbol – tomu se říká hexagram. Každý obraz má složitý, význam, který lze interpretovat na různých úrovních. Říká se, že pomocí hexagramů lze popsat všechny přírodní, tedy nastávající změny a tyto změny působí na všechny oblasti života.
Tázající se nemá na práci nic jiného, než šestkrát hodit třemi mincemi – během čehož se silně soustředí problémy týkající se budoucnosti –, poté podle pravidel věštby zaznamenat výsledek hodů mincemi. Z těchto výsledků dostaneme tři věštecké obrazy: prvý se vztahuje na to, z čeho vyplývá naše momentální situace, druhý zobrazuje momentální možnost, třetí – a při věštění je to ten nejvíce vzrušující obraz – nám poví, co na nás v souvislosti s položenou otázkou čeká.
Protože je interpretace obrazů původní (prastaré) věštby velmi vytříbená a je založena na orientálním myšlení, vidění světa, filozofii, muselo uplynout spousta času, aby mohla být používána i v Evropě. Dnes je však přeložena do početných jazyků a byla z ní vytvořena věštba, již rozumíme i my, kteří žijeme v západních kulturách. I u nás lze dostat koupit několik knih s návodem, jak používat věštbu I Ching v každodenních situacích, ba co víc, i známý spisovatel Péter Müller napsal svou vlastní interpretaci – stojí za to si ji prolistovat, máme-li pocit, že by věštba mohla přinést odpověď na naše otázky!
Další esoterické články:
Kouzlo pro obnovení vztahu dvojice
Meditace k bohyni
Spirituální ochrana pomocí krystalů
Co je ezoterie?
Roční horoskop 2012