Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Poutě a nové tradice

Ta nejznámější pouť je již dávno za námi, protože se odehrála již v únoru. Jde pochopitelně o tu Matějskou v Praze. Mezitím se odehrály a odehrávají další lokální poutě, které mají také své tradice. Městské, vesnické, regionální… a k tomu se přidávají další festivalové akce, které dostávají punc tradičních.

 

Historicky první poutě absolvovali lidé již na začátku tohoto letopočtu. Přes období starověku se však poutě z přibližně 2. století spojují s křesťanstvím. Nemůže být žádným překvapením, že tyto poutě jsou spojeny s hroby mučedníků a osobami, které byly prohlášeny za svaté. A tak se na poutě vydávali poutníci, aby uctili toho kterého svatého, modlili se za vyslyšení proseb, uzdravení bližních. Na tyto poutě můžeme také pohlížet jako na jakýsi akt odevzdání se. Účastníci poutí nezapomínali ani na své blízké, kteří se nemohli těchto bohoslužeb účastnit. Kupovali svaté kartičky, různé památeční předměty s církevní tématikou, ale také prstýnky, sošky.

pouť

Tradiční poutě jsou však opouštěny. V dnešní době jsou spojené spíše s komercialistou, gastronomií a útokem na sortiment, který je zrovna „in“. Ale to je zřejmě výdobytek doby, se kterým málokdo pohne. Především jde o subjektivní názor jedince, do čeho chce „zapadnout“ nebo si ponechá svou individualitu.

O co však je vcelku zájem, je folklór. Zájmová činnost vždy u diváků vyvolává určitý zájem, který zúročí píli všech zúčastněných a je také podle toho hodnocený. Návrat k určitým kulturním akcím pramenícím z lidových tradic je zaznamenáván na každém kroku. Zachovávání lidové kultury, písní, zvyků a tradic je stále aktuálnější a věnují se jim stále mladší ročníky. To je více než chvályhodné a také jsou tyto aktivity podporovány vzhledem k tomu, že jsou zachovávány tradiční zvyky alespoň na úrovni zájmových aktivit.

Pokud se vrátíme kousek do minulosti, tradice poutí zůstává stále na neděli. Vzhledem k všelidové povaze těchto poutí se po církevních obřadech lidé scházeli, aby se pobavili, zatančili si při muzice.  Na místech, kde tyto veselice probíhaly, se často vyskytovaly i kartářky či planetářky a postupem času přibyli různí kejklíři či varietní umělci, kolotoče a střelnice. Perníkáři se svými srdci „z lásky“ vydělávali slušné jmění na zamilovaných mladících, kteří je kupovali svým vyvoleným bez ohledu na cenu. Dnes je to především gastronomie a komerce, nicméně se do popředí dostávají tradiční řemesla, která jsou stále více středobodem zájmu. To snad je velmi dobrá zpráva pro znovuobnovení českých výrobních tradic.

 
Nejčtenější články

5 komunikačních chyb, které všichni děláme!

Silné komunikační dovednosti jsou předpokladem všech lidských vztahů. Způsob, jakým mluvíte s ostatními a jak přijímáte informace od blízkých, určuje, zda jste účastníkem vztahu založeného na důvěře a respektu, nebo naopak, nejistým a plným konfliktů. Dobrá komunikace není vrozená schopnost a v tomto ohledu platí i to, že nikdo není dokonalý. Své vztahy však můžete výrazně zlepšit tím, že si uvědomíte své nedostatky v této oblasti a v případě potřeby na nich budete pracovat.

Více »

 
 
 

Další články

Karty

Co je třeba k tomu, aby člověk druhému řekl, co v kartách vidí? Upřímně? Nevím… Že umím vykládat karty, jsem zjistila naprostou náhodou před lety, když jsem se rozhodla podat žádost o rozvod. Přišlo to jako blesk z čistého nebe a ještě dlouho jsem si nebyla jista, zda je to možné.

Více »

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 

Tajemství z hlubin Země

Od nepaměti lidstvo používá darů Země k výrobě šperků a jiných ozdob ke zkrášlení sebe nebo se je naučili používat v běžném životě. Díky nálezům a objevům různých technologií vznikly šperky a ostatní předměty, k nimž se použily drahé kovy a kameny.

Více »

 

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Isabela

Volám sa Isabela, som jasnovidka a liečiteľka, ktorá pracuje s anjelmi cez kyvadielko a anjelské karty. Pomáham... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 703

0900 700 650 - 2 EUR/min

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min