Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Zimní pranostiky a zvyky

Ani paní Zimě se nevyhýbají lidové pranostiky a říkačky. Co si z nich dnes můžeme vzít, a známe je ještě vůbec? Je zdravé navázat na naše kořeny a lidovou moudrost.

 

Pojďme si připomenout, jak moc byli naši předkové navázáni na přírodu a její cykly, z čehož vychází pradávné říkanky a moudra, která předurčují běh života. Bohaté zkušenosti a zvyky našich předchůdců nás tak mohou mnohé naučit.

Přírodní pranostiky

Vánoční pranostika se týká všech důležitých mezníků těchto svátků. Říkávalo se: Na Boží narození (25. prosince) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Zimní pranostiky a zvyky

Divíte se, že narození Ježíška bylo 25. prosince? Předkové totiž vždy slavili v předvečer svátku, proto i Mikuláš chodí 5. prosince, i když má svátek o den později. Navíc vánoční svátky se dříve slavily o mnoho déle, než slavíme dnes. Stromek se odstrojoval až právě Na tři krále, a vánoční zvyky včetně postaveného Betléma se zachovávaly do Hromnic, kdy se svítilo svíčkami hromničkami. Komu z vás se tedy nechce sundávat ozdoby hned po Štědrém dnu, a necháváte výzdobu až do předjaří, cítíte svátky vlastně dobře a navazujete tak intuitivně na tradice minulosti.

Zima a sluneční zvyky

Slunce zapadá později už od svaté Lucie, což bylo 13. prosince, ale později vychází, takže se svit slunce přes den neprodlužuje. Od toho vychází i dnes používané úsloví Lucie noci upije, ale dni nepřidá. Konec nekonečné temnoty a návrat světla se slavil vždy, však na něm náležela obživa, teplo, zdraví a život. V našich končinách dříve Slunovrat slavili Keltové i Slované, ti slavili zrození mladého boha Slunce – Dažboga neboli Božice. Vše začínalo opět v předvečer svátku především magickým věštěním. Rituály se dochovaly dodnes – rozkrajování jablka, házení střevíce nebo lití vosku a olova.
Uchovejme v sobě slavnostní náladu a vytvořme si atmosféru, která podtrhne náš každodenní život. Díky nim nám všechny povinnosti půjdou lépe od ruky. A jestli se vám stýská po věštění, zavolejte nám, však vám rádi pomůžeme.

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min