Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Kříž patří mezi nejznámější symboly na světě. Dnes je kříž obecně chápaný jako symbol křesťanství, ale prapůvodní, archetypální význam kříže, zvláště potom kříže,

 

Symbolika vodorovné linie

Jak již název napovídá, znamená vodorovná linie hladinu vody, stabilitu, klid, vyrovnání, neboli jinovou, ženskou potenciální energii, která se nedere okatě na odiv. Je to nenápadný princip tiché síly, horizont který vidíme před sebou, ale nemůžeme se k němu přiblížit, ani se od něho nemůžeme vzdálit. Z ezoterického hlediska souvisí jinový, ženský princip s vodou, s temnotou, černou barvou a s Měsícem. Každý, kdo si vyzkoušel noční meditaci při úplňku nad vodní hladinou, s úžasem zjistil, jak je uklidňující a uvolňující. Není nic klidnějšího a vyrovnanějšího.

andělské karty výklad
<br />

Symbolika svislé linie

Svislá, neboli vertikální linie představuje gradient gravitačního pole, po této linii se pohybují všechny hmotné částice, na které působí pouze gravitace. Je to symbol slunečního paprsku, dopadajícího na zem, když máme slunce přímo nad hlavou, symbol božství. Vertikála představuje mužský, aktivní, jangový princip, kinetickou energii, výbušnou, dynamickou sílu, princip vzdoru, zákon akce a reakce, nejzákladnější zákon celého našeho vesmíru, z něhož se dají odvodit všechny ostatní známé fyzikální zákony (například i známý Newtonův zákon setrvačnosti a zákon síly).

Posvátné spojení

Spojením svislé a vodorovné linie vznikne velké písmeno T, které zobrazuje základ pravého úhlu a princip stavební stability (racionální základ svobodného zednářství), kříž, na který kdysi gnostikové symbolicky malovali hada (hadí sílu). Překřížením vertikály a horizontály, s tím, že horizontála je rozdělená napůl, vznikne kříž, symbol nejen spojení, ale i konfliktu božského a lidského, aktivního (jangového) a pasivního (jinového), duchovního a hmotného. Je to obraz spojení, bez něhož by zřejmě naše pozemská existence nebyla možná, ale občas z toho může vykrystalizovat křížení zájmů nebo je s tím prostě kříž, ve smyslu utrpení, či vzájemné nepochopení.

Druhy křížů

Vedle ezoterického hlediska (krásný symbol kříže je například na zadní straně Crowleyho tarotu od malířky a egyptoložky Friedy Harris) má dnes kříž význam hlavně ikonografický a heraldický.

Nejjednodušší je kříž, který má obě ramena stejně dlouhá, jedno je vertikální a jedno horizontální a protínají se přesně v polovině. Je to kříž řecký a v podstatě o něm platí všechno, co jsem dosud o kříži řekla. Podle zakončení ramen může být řecký kříž označený jako kříž berličkový, jeruzalémský, jetelový, kotvicový, křížkový, liliový, maltézský nebo pisánský.

Kříž, který má svislé rameno prodloužené směrem dolů se nazývá latinský a nejčastěji bývá zobrazován jako kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš, je to také symbol, který lidé nejčastěji nosili a nosí na krku. Když je „vzhůru nohama“, říká se mu svatopeterský (sv. Petr byl podle legendy ukřižován hlavou dolů).

Kříž ve tvaru velkého T se nazývá egyptský kříž nebo též kříž sv. Antonína. Pokud je nad vodorovnou linií egyptského kříže ještě smyčka nebo kruh, nazývá se ankch, což je staroegyptský symbol života nebo rovnou věčného života, ať nejsme troškaři.

Kromě toho známe také kříž lotrovský, ve tvaru velkého Y, který byl zřejmě speciálně navržený a vyrobený na trestání lotrů a kříž Ondřejský, ve tvaru velkého X. Ondřej nebo Andreas znamená muž. Latinsky se muž řekne buď andros nebo vir. Andros (vir) symbolizuje aktivitu nebo kinetickou energii, písmeno X je tedy vyjádřením energie, v matematice má význam násobku a jako římská číslovka znamená deset. V dopravě znamená železniční přejezd. Malý řecký křížek znamená v matematice součet, v typografii označuje malý latinský kříž datum úmrtí. Ve státních vlajkách nacházíme celou řadu různých křížů, řecký kříž je například na vlajce Švýcarska, ale zřejmě nejmalebnější je sestava svatojířského a svatoondřejského kříže na anglické vlajce.

Dvojitý křížek v hudebních záznamech znamená zvednutí o půl tónu a dvojitý křížek ve tvaru # najdeme jak na klávesnicích telefonů, tak na klávesnicích počítačů (na anglické klávesnici jej vytvoříme stisknutím Shift a 3. Dvojitý křížek je dnes kapitola sama pro sebe, protože má hodně významů, znamená jednak mohutnost ohraničené množiny, čili přirozené číslo, v topologii označuje připojení potrubí, v teorii uzlů součet uzlů, ve Spojených Státech se tento symbol nazývá pound sign, značka libry, zatímco Unicode popisuje znak dvojitého křížku jako number sign, označení čísla. Když je tento křížek před číslem, čteme jej jako „číslo“, například číslo dvě, když je za číslem, jde o vyjádření hmotnosti, například dvě libry (něčeho). Jak vidíte, není to s křížkem tak jednoduché, jak se to možná na začátku našeho povídání zdálo. Takže to můžeme buď celé škrtnout (označit znamením kříže) nebo se budeme dál plahočit křížem krážem po různých informačních zdrojích a hledat, co který křížek dnes může znamenat.

Monica Star

 
Podobné články
NICHOLAS FLAMEL, nesmrtelný alchymista

NICHOLAS FLAMEL, nesmrtelný alchymista

Kdo byl tento muž, o němž se vypráví pohádkové příběhy?

Více »

 
Řeč symbolů 03

Řeč symbolů 03

Je mnoho způsobů, jak si zlepšit život pomocí magie.

Více »

 
 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Obejdete se bez něj?

Obejdete se bez něj?

Nastala jeho sezóna! Kvapem se blíží období, kdy bude nezbytnou součástí kuchyně. Ano, budeme nakládat, zavařovat, a to bez kopru nejde. Známe ho především díky omáčce a také jako součást např. nakládaných okurek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min