Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Jak vyjít z mála

Všímáme si, že ceny se v posledních letech zvyšují a mnozí z nás jsou nuceni šetřit peníze. Stresuje nás to? Nemusí, pokud se naučíme vyjít z mála a být skromní.

 

Když jsem byla malá, neměla jsem prasátko. Měla jsem ale barevnou kasičku, do které jsem si házela drobné, abych ušetřila na větší výdaje. Babička mi totiž celé dětství vyprávěla o druhé světové válce, a tak jsem si zvykla být šetřivá a vystačit s málem. Až v dospělosti mi došlo, že si také někdy mohu něco pěkného koupit, ale pořád mi zůstal ten pocit, že k životu nepotřebuji luxus, abych se cítila dobře. Je to výhoda, která se nám nyní hodí – zkusme si užít život a přitom neutrácet příliš.

Jak vyjít z mála

Příjmy a výdaje

Až moc dobře si pamatuji doby, kdy jsem počítala poslední drobné a za ně si koupila pár rohlíků na svačinu. Ten stres, který možná znáte, pokud vás zaujalo téma článku. Nejistota, jestli další měsíc vyjdeme a podivný pocit z toho, že nemám dostatek. Na druhou stranu, časem jsem si v sobě tyto pocity vyřešila a strach jsem pustila po vodě. Když si v sobě posilníme pocit bezpečí a jistoty, nemusí nám skromnost vadit. Můžeme s důvěrou doufat, že příští měsíc přijdou lepší výdělky, nebo se snažit přivydělat si nějakým dobrým způsobem další peníze, které potřebujeme na poplatky. 

Dobré je samozřejmě umět si spočítat, do čeho je vhodné investovat a bez čeho se naopak obejdeme. Nakonec totiž často zjistíme, že mnohé věci, které třeba vidíme v reklamě nebo v obchodě a jsou lákavé, vůbec nepotřebujeme. Neudělají nás šťastnějšími. Naopak, díky tomu, že se nebudeme zanášet mnohými věcmi, ulevíme i životnímu prostředí a snížíme odpady. Do čeho se ale vyplatí investovat? Do zdraví a duševní pohody…

Rezerva s jistotou

Je dobré pokusit se alespoň po malých částkách našetřit na rezervu, která je vždy určitou jistotou, kdyby se něco nečekaného stalo. Když například přijde nemoc, nemůžeme vydělat finance tak, jak potřebujeme. Pak je vhodné mít našetřenou částku minimálně ve výši tří až šesti měsíčních platů. Že to není možné? Zkusme uvažovat, za co všechno utrácíme a jestli se najde možnost, jak našetřit. Místo občasných návštěv restaurací vařme raději doma – máme tak čerstvé jídlo a navíc poměrně levně. Alkohol a cigarety také stojí mnoho, a navíc škodí zdraví. Zbytečných položek je v našem životě až nad hlavu…

Jak ušetřit s klidem

Můžeme využít SWAP skupiny na sociálních sítích, které jsem již v jednom článku zmínila. Lidé vlastní nepřeberné množství nenošeného oblečení, nepoužívaného nádobí, věcí, nábytku, které mohou za něco vyměnit. Často také narazíme na skupiny lidí, kteří darují mnohé věci za odvoz, což je také velká výhoda – a nemusíme se stydět. Naopak budeme „in“, protože ulevíme přírodě a místo věčného nakupování nových věcí můžeme používat ty, které jsou sice starší, ale pořád kvalitní a použitelné. Dost dlouho naše společnost žila v nadměrném pohodlí, kterého jsme si často nebyli a stále nejsme vědomí. Čím dříve dokážeme ocenit vše co máme, tím lépe pro nás. 

Věřím, že se nám podaří pocítit zabezpečení a jistotu i v případě domnělého pocitu nedostatku. Je mnoho lidí po celém světě, kteří strádají mnohem více než my. A to je naše obrovské štěstí, kterého si važme.

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min