Původní sanskrtský význam slova ájurvéda je: vědění o životě. Je to více jak pět tisíc let starý systém tradičního indického lékařství založený na pravěkých přírodních základech, který můžeme chápat i jako určitý druh mapy. Tato mapa nás informuje o tom, do které dóši, to znamená ke kterému ájurvédskému habitu patříme a na základě toho nám radí, jak máme žít, jako druhy pohybu máme procvičovat, jakým způsobem si máme zařídit své životní prostředí a samozřejmě nás uvědomí i o tom, co máme jíst.
Přijmeme-li tuto nám vrozenou charakteristiku, postačí nám minimální úsilí, abychom dosáhli harmonie jak fyzické, tak psychické a duševní, abychom úspěšně předcházeli chorobám a neduhům a dokonce tímto způsobem můžeme zabránit i výkyvům v tělesné váze!
Dóši: Váta, Pitta, Kapha
Základem ájurvédické filozofie je pět přírodních živlů – země, voda, oheň, vzduch a éter – jejich vzájemný vztah a vliv na sebe vytváří dóši. Jsou známy tři typy dóš:
- Váta, neboli vzduch a pohyb;
- Pitta, neboli oheň a přeměna;
- Kapha, neboli voda, země a fundament.
Kdo ke kterému habitu patří?
Většina lidí je smíšený typ, dokonce se stává, že u někoho lze najít nejen dvě dóši, ale současně všechny tři.
Pro Vátu je charakteristické: tenká, kostnatá, atletická postava, aktivní povaha, suchá pleť, suché tmavé vlasy. Patří sem lidé žijící bouřlivý, nepokojný život, pro které je typická velká představivost a dobrá, krátkodobá paměť.
Doporučená strava: teplé polévky, šťavnaté zeleninové přílohy, kaše.
Pro Pittu je charakteristické: střední postava, bledá-žlutavá pleť, světlé vlasy. Patří sem lidé plní podnikavosti, se sebevědomým životním stylem, kteří jsou přesní, inteligentní a mají dobrou paměť.
Doporučená strava: syrové potraviny, zelenina, ovoce; průběžný příjem velkého množství tekutin.
Pro Kaphu je charakteristické: svalnatá, atletická postava, silné kosti, většinou snědá, olejově