Meditací nazýváme takový stav, kdy naše vědomí povzneseme ze všední skutečnosti na vyšší úroveň, blíže k božskémui prameni, k tomu stavu vědomí, kde lze přesně rozpoznat náš vlastní božský původ.Není snadné tohoto duševního stavu dosáhnout, protože náš mozek je neustále vystaven obrovskému množství impulsů, navíc forma meditace a kvalita cviků – stejně jako tělesný tréning – velice závisí na temperamentu jedince. Neexistuje pro ni jednotná učebnice, nikdo nemůže meditovat podle schémy, stejně.
První kroky
Pro toho, kdo se rozhodne, že si osvojí cviky meditace, vychází první nesnáz z toho, aby přijal: duše žije a existuje. Není to jednoduché, protože vše se točí kolem světa materiálního, ve kterém je „duše” a „vědomí” jen čistý pojem a není zvykem debatovat o „existenci duše”. Pokud základní změna myšlení způsobuje těžkosti, podává velkou pomoc přítomnost takových osob, kteří jsou již meditace schopni. Jakmile začneme na duševní úrovni cítit a myslet, naše vědomí začne přitahovat nemateriální bytí jako magnet železo. Do té doby, pokud nás duševní svět nezajímá, ani on se s námi nebude zabývat, ale po zpoznání oscilace si brzo všimneme jeho přibližování.
Cvičení
Když již víme a věříme, že na světě a mimo něho existuje nejen to, co je viditelné, můžeme začít s meditací i v praxi. Je k tomu zapotřebí úplné ticho, anebo nějaká jemná, uklidňující melodie a i to, že se pohodlně usadíme, aby nás nic nedonucovalo k pohybu. Naše myšlenky usměrněme nejdříve na své fyzické tělo.
Soustřeďme se na každou naši končetinu, mysleme na ně jednu po druhé! Poté zkusme oddělit své duševní já od tělesné schránky. Tělo je jen prostředkem, který používá duše, nyní tento prostředek odložme! Vnímejme naše duševní já po dobu několika minut! Pak opusťme naši duši a koncentrujme se na pocity, které naši duši ovládájí! Ať námi prochází pocit, že jsme pány našich citů a nedáváme jim volný průchod, ale stabilně je ovládáme my. Když se n