Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Upír – mýtus nebo legenda?

Na počátku všeho nebylo nic jiného, než strach z mrtvých a z toho, že se jednou vrátí. Podle legend mohl každý mrtvý škodit živým, pokud zemřel za tajemných okolností. Upír je nemrtvou bytostí, která saje krev a neodráží se v žádném zrcadle.

 

Už věrozvěsti Cyril a Metoděj přišli ve druhé polovině se slovanskou liturgií. Roku 1039 kníže Břetislav I. vydává dekret, ve kterém stanovil ujednání týkající se zbytků pohanských zvyků v Čechách. Kdo by mrtvého pochoval na poli či jiných nevhodných místech, čekal ho velký peněžitý trest. Břetislav II. v roce 1092 všechny čaroděje a kouzelníky vypudil ze svého království. Křesťanská pohřebiště se od té doby vyznačují hroby v pravidelných řadách. Zemřelí jsou pochováváni v poloze naznak, s rukama podél těla. Když se po otevření hrobu zjistilo, že je mrtvý uložený jinak, byl to důvod pokládat ho za upíra.

Popisované záznamy mluví za všechno. Když si obyvatelé v jedné z vesnic stěžovali na noční trýznění a několik osob zemřelo, vykopali domnělého upíra z hrobu. Jeho mrtvola byla zcela neporušená a když mu probodli srdce, bylo slyšet slabé steny.

upír

Protože se touto identitou vyznačují i ostatní domnělí upíři, začali se tímto problémem zabývat i vědci. Doslova na lopatky položili lidské mýty, když byl objeven jedovatý produkt hub a plísní. Pokud se projeví v organismu člověka, krev zůstane nedotčena a mrtvolný rozklad se přinejmenším zabrzdí. Houby, a tím pádem i mytoxiny, se objevují v plesnivém obilí. Pracují s časovou prodlevou, takže lidé jsou bledí, mají halucinace, jsou apatičtí a krvácejí.

Je tedy na základě těchto poznatků upír mýtus nebo legenda? Vše nasvědčuje tomu, že v některých případech nebyl na vině upír, ale pouze bujná představivost. Některé legendy jsou ale natolik přesvědčivé, že proti tomu nic nezmohou ani mytoxiny. Hrabě Drakula by mohl dozajista vyprávět, vždyť se nakonec slavnosti na jeho počest pořádají až do dnešních dob.

 
Nejčtenější články
Fyziognomie - Nos

Fyziognomie - Nos

„Podle nosa poznáš kosa“

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Rozhoří se první…

Rozhoří se první…

Také zapálím první svíčku na věnci, který se chystám letos vytvořit sama a vnést si tak do svého domova atmosféru nadcházejících Vánoc. Ještě nevím, jaká barva svíček ho bude zdobit, ale vím jistě, že jako správná „konzerva“ budu mít věnec v tradičních barvách – zelená, červená a zlatá.

Více »

Rychlá pomoc

Rychlá pomoc

Východní národy to znají, ale k nám se dostaly tyto techniky podstatně později. Prst nám toho může hodně prozradit v otázkách lidského zdraví a emocí. Každý má na starosti něco, co je součástí našeho života a může pomoci nejen v diagnostice, ale i v rámci „léčby“.

Více »

 
Není voda jako voda

Není voda jako voda

V rámci pitného režimu se doporučuje především čistá voda. Od věci však není ani ta minerální. Já osobně si občas pochutnám třeba na „vincentce“. Mnozí nad ní ohrnují nos pro její slanou chuť, ale věřte, že má svůj důvod, proč ji piji.

Více »

 
Když oheň léčí

Když oheň léčí

Myslíte si, že oheň může léčit? Já jsem toho názoru, že zde určité možnosti jsou. Jednou z nich je použití tělových a ušních svící.

Více »

 
Den pozdravů

Den pozdravů

Každý týden je v kalendáři minimálně jeden den věnován různým mezinárodním a světovým dnům něčeho. Některé týdny mají obsazených všech sedm různých takových dnů. Z toho plyne, že můžeme mít mnoho dalších důvodů k oslavám, že?

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice Astrologie Věštec

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do kterékoliv o...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Pepik Inspirující Věštec

Pepik

Duchovní cestou kráčím od své dospělosti.Pracuji s Andělským tarotem a s kyvadlem. S láskou a pokorou jsem připraven ...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:321

0900 700 650 - 2 EUR/min