Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Omamná vůně

Už tři roky mi pod okny voní tři jinak barevné „kopečky“ levandule, kterou krásně doplňuje má oblíbená mateřídouška, ze které si moc ráda vařím čaj. Je to božský pohled, když vidíte, jak se na květech pasou včelky, motýli a mnoho dalších druhů hmyzu. Krásná vůně, linoucí se dokola, podtrhuje téměř magickou sílu malého kousku země.

 

Víte o tom, že levandule má krásné lidové názvy? Říká se jí špikanard, špikrnát, devandule či dulenka. Vyskytuje se v různých odstínech fialové, krásné voní a má široké spektrum účinků. 

Každý rok se mým bytem line vůně nové levandulové kytice. Každý rok mám nově uvázané snítky levandule mezi ložním prádlem a ručníky. Každý rok si připravím něco málo z levandulových nápadů jako jsou limonády, soli do koupele a různé další. Levanduli miluji jako mnoho jiných žen pro její vůni především. I když informace o ní jsou notoricky známe, přesto si dnes připomeňme, proč ji lidé po dlouhá staletí pěstují.

Levandulová

Již obyvatelé starověkého Říma používali levanduli do koupelí. Jak známo, v římských lázních se odehrálo mnoho důležitých momentů antické historie. Jak jsem již zmínila, svazky levandule vkládám mezi prádlo. Nejenže krásně voní, ale odpuzuje textilní škůdce – moly. V kosmetice se používá do parfémů, olejů nebo kosmetických vod a v oblibě ji mají i maséři. Levandule v masážních olejích pomáhají eliminovat revmatické bolesti a povzbuzují. Přes tuto vlastnost se levandule přidává do bylinkových směsí, které eliminují bolesti hlavy, pomáhají při nervozitě, nespavosti a závratích. Pokud  trpíte vysokým tlakem, s levandulí jej snížíte. 

Když byste ji chtěli využít v kuchyni, tak se podívejte do kuchařek z Francie, Španělska nebo Itálie. Každopádně levanduli najdete v provensálském koření. Nakonec oblast Francie – Provence je pro levanduli domovinou.

Co jste si letos pořídili z levandule nebo s levandulí? Už máte doma alespoň malou kytičku dulenky, která vám může dělat milou společnost celou zimu? 

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Isabela

Mám dar vidět věci a předvídat varování, se kterým mohu pomoci vám, i vašim mazlíčkům. Pomohu vám s ře... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 703

0900 700 650 - 2 EUR/min