Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Má svůj den!

Že domovem čokolády je Jižní Amerika, není třeba připomínat. Původně si na ní totiž pochutnávali Mayové i Toltékové, a to pouze vyvolení, jelikož byla používána výhradně při obřadech. V 16. století ji dovezli do Evropy Španělé, odkud se postupně rozšířila do celé Evropy a stala se doceněnou a vyhledávanou pochoutkou.

 

Zpočátku nebyla příliš oblíbená, ale během krátké doby si vydobyla své místo na slunci. Samozřejmě, že byla podávána v tekuté formě a horká a tak vznikaly první čokoládovny, v nichž se tento nápoj podával jako osvěžující. Pochopitelně, že šlo o módní záležitost, avšak si ji mohly dovolit pouze příslušníci vyšších kruhů společnosti. A tak se horká čokoláda dostala dále do Francie a dokonce až do Anglie. Avšak porazit slavný anglický čaj o páté se jí tam nepodařilo.

čokoláda

Teprve v polovině 19. století se povedlo zhotovit první tabulku čokolády a na jeho konci mohli lidé ochutnat čokoládu mléčnou. Světový věhlas mají také pralinky. Různě plněné čokoládové bonbóny spatřily světlo světa až ve století 20., přesně v roce 1913. Díky popularitě čokolády se stalo kakao, tedy základní surovina pro výrobu čokolády, obchodovatelnou komoditou na burze. 

Čokoláda je přes svou celkem snadnou dostupnost často používána jako předmět dárkový. Ať již je to srdce pro zamilované, bonboniéra pro babičku k svátku nebo poděkování ochotné úřednici, ale také pro dítě, které udělalo něco pěkného či se mu něco podařilo. Někdy čokoládou odměníme sami sebe nebo si uklidníme podrážděné nervy, protože si to zasloužíme. Stále si čokolády určitým způsobem ceníme, a to jí dává stále punc vzácnosti. Přiznávám, že sama ujíždím na hořké čokoládě a velmi mám ráda pralinky s chilli. Famózní chuť!

Mnozí lidé mají pro čokoládu vášeň. Někdo formou požívání, druhý z ní dokáže tvořit velmi zajímavá a neotřelá umělecká díla. V Čechách vznikla muzea čokolády, takže pokud máte zájem se dovědět více podrobností, můžete navštívit čokoládové muzeum v Praze, Kutné Hoře nebo Táboře. Zajisté se dovíte mnohá fakta, která se váží k čokoládě, její výrobě a zpracování či nějaké regionální zajímavosti.

 
 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min