Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Důvod k radosti

Mám obrovské štěstí, že si mohu ke konci zimy připravovat a na začátku jara vysadit bylinky, zeleninu a jiné dobroty, které v je možné v daných podmínkách pěstovat.

 
A proč to dělám? Chci se vyhnout chemickým látkám a díky kompostu mohu nahradit syntetická hnojiva. Ano, je to náročná práce, vyžaduje trpělivost, ale není nad to mít na talíři své rajče, okurku, papriku, ale také třeba kapustovou nebo dýňovou polévku, naloženou červenou řepu, ale také v mrazáku možnost najít kopr, listy celeru, petržele či libečku. 

Důvod k radosti

Momentálně nastává čas, kdy je potřeba promyslet pěstební plán na další sezonu. Zelenina na pultech našich obchodů je občas méně dosažitelná kvůli ceně nebo kvalitě. Přitom je to základ. Ale neklesejme na mysli! Můžeme ji vypěstovat na zahrádce, ale stejně tak ve truhlíku či květináč, i když v omezeném množství. Každá snaha se ale počítá. Další důvodem pěstování je ten, že čím čerstvější, tím větší podíl vitamínů a minerální látek obsahuje. Pro mě je vlastnoručně vypěstovaná zelenina luxus, který si ne každý může dovolit. Věnuji tomu hodně své energie, vidím vše růst, plodit a raduji se z dobře odvedené práce. A nemusím snad ani zmiňovat, že je to skvělá fyzický pohyb na čerstvém vzduchu, který velmi prospívá duševnímu zdraví. Při sázení, pěstování i sklízení se řídím také třeba vlivem úplňku na dané rostlinky. Tento způsob mi velmi rozšiřuje obzory ve všech směrech. Ano, stane se, že mi půl úrody sežerou třeba slimáci, ale to k tomu asi neodmyslitelně patří. Pořád je to nějaký koloběh přírody. Nevyšlo to letos, za rok bude lépe.

O sezóně a lokálním produktu nemluvě. Mám možnost svému tělu dopřát to nejlepší a dělat si radost. Vzpomeňte, když přinesete z obchodu rajské a ono je takové nějaké bez chuti a bez zápachu. Rajská jablíčka mají vonět, být šťavnatá a v chutí výrazná. Je to jen o tom, že je na chuti poznat méně živin. Proč myslíte, že roste byznys s doplňky stravy? Jedná se o přirozený úbytek vitamínů a minerálů. A pokud o svoji stravu nedbáme, je nezbytně nutné doplňky užívat. Vůně je přece také neodmyslitelným faktorem stravy. A věřte, že žádnou bylinku v rychlém občerstvení neucítíte. Není to škoda? Nic nelze uspěchat, vše má svůj čas a vy se jen musíte obrnit trpělivostí a nenechat se odradit, když se něco nepovede.

Myslím, že práce na zahradě a vše okolo ní, je přesně to, co mi pomáhá udržovat si čistou hlavu bez negativních myšlenek, dobrou fyzickou kondici a hlavně radost. Radost tak velkou, která je touto formou těžko přenosná. Zahrada mě nutí pracovat i ve dnech, kdy spousta lidí sedí doma na gauči a nasává negativní zprávy, kterých je podle mého víc než dost. Díky zahradě nepropadám špatné náladě a ani nepomýšlím, že mně nebo mojí rodině by se mělo stát něco špatného. A jak určitě všichni víte, myšlenka má největší sílu. Mít na talíři něco, co si člověk vypiplal od semínka je prostě k nezaplacení.

Přeji vám pevné zdraví, spoustu radosti ze života. Přeji vám, ať máte kontrolu nad tím, co do svého těla vkládáte a také vám přeji, ať poznáváte správné chutě skutečných potravin. Dost možná zjistíte, že to, co vám ve skutečnosti nechutná je jen z důvodu vysokého obsahu chemických látek.
 
Nejčtenější články
Třetí oko

Třetí oko

Třetí oko se nachází uprostřed čela, mezi obočím a napájí se na něho šestá čakra.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Vůně skořice

Vůně skořice

Skořice je úžasné koření, které provoní celý dům, jakmile se přidá do nějakého pokrmu či moučníku. A takové svařené víno se skořicí je výborné a má léčivé účinky, jak zpívá i Václav Neckář. A určitě s ním máte zkušenost i vy. A jak je to tedy s tou skořicí?

Více »

Tři, dva, jedna…

Tři, dva, jedna…

Už jenom několik dní nás dělí od chvíle, kdy se v našich domácnostech rozzáří první svíčka na adventním věnci či jiné adventní vazbě. Ano, přivítáme první adventní neděli, tzv. železnou, která má související význam v tradičních barvách nebo osobně pojatých.

Více »

 
Sladkost života

Sladkost života

Tato otázka padla v jedné pohádce. Myslím, že se jmenovala O chytré Horákyni. Její otec byl ve vádě se svým sousedem a spravedlivě je měl rozsoudit král. A tak se začal odvíjet příběh, který skončil velkou svatbou.

Více »

 
Pro nebo proti?

Pro nebo proti?

Bylina, která je předmětem kontroverzních názorů. Bylina, která je zařazena mezi návykové drogy a o níž se hovoří v superlativech ve vztahu ke zdraví.

Více »

 
Čas na kávu

Čas na kávu

Existuje mnoho způsobů, kterými se může předpovídat budoucnost. Karty, runy, čajové lístky, kosti, můžeme číst z ruky, vykládalo se ze zvířecích vnitřností. Za pozornost stojí i káva. Tedy tzv. lógr, který zbude na dně šálku, když kávu vypijeme.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:853

0900 700 650 - 2 EUR/min

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:301

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice Astrologie Věštec

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do kterékoliv o...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka Soucitný Věštec

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, vidím auru...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:898

0900 700 650 - 2 EUR/min