Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Zimní slunovrat

21. prosince jsme v 22:47 prožili zimní slunovrat, ve kterém temná moc vrcholila. Je tedy nadějným poselstvím, že nepříjemné věci můžeme nechat za sebou, a v novém roce přivítejme více světla.

 

V den zimního slunovratu Slunce vstoupilo do znamení Kozoroha a po nejkratším dni v roce přišla nejdelší noc. Slunce bylo velmi nízko nad obzorem, dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se opět k rovníku. Nastala astronomická zima. Skvělou zprávou je, že od tohoto dne se začaly dny pomaličku prodlužovat, což bude probíhat až do 21. června 2023, kdy přivítáme letní slunovrat.

Zimní slunovrat

Temnota v minulosti

Temnotu jsme tedy již zažehnali, podobně jako naši pradávní předkové. Podle starých mýtů a legend dosáhlo temno svého vrcholu a v den zimního slunovratu si je náš svět a podsvětí velmi blízko. Podle dávných tradic se zrodil bůh Slunce, což pak bylo využito křesťanstvím, díky němuž se slavnosti zrození slunečního božstva proměnily do zrození Ježíše Krista.

Oslava světla

Proto Ježíš Kristus symbolizuje naději, uzdravení, světlo a lásku. Zdobení stromku vychází také z pohanských a pradávných zvyků. Rody si nosily domů živý strom, aby ochránily dřevo i domov před chladem. Malé dary v podobě skromného jídla se věšely na strom jak dobroty pro duchy a na vrchol se umístil pentagram – pěticípá hvězda – jako symbol pěti živlů. Jmelí mělo vytvořit štěstí v domově. Zároveň se prostíralo i zesnulým členům rodiny s jedním místem pro případné nezvané hosty, které je dobré během svátků přizvat ke stolu. Ochranou proti temnotám a podsvětí byl a stále je oheň, případně česnek.

Tajemná místa a naděje nového

V duchovním smyslu je slunovrat symbolem cesty ke světlu a faktu, že staré vždy musí zemřít, aby počalo nové. Tento symbol se odpradávna slavil, u nás i dnes například můžeme slunovraty prožít u největšího českého menhiru Kamenný pastýř u Slaného, případně na vrcholu hory Říp, nebo v jihočeských Holašovicích či u Lechova kamene u Kouřimi. Zajímavým místem je také oblast u balvanů u Žihle nebo u Zakletého mnicha u Drahomyšle. Králův stůl u Uherského Hradiště je také zajímavý svými pověstmi, a vztyčené kameny, řady a studánky jsou u Javorové skály u Prčice. Slunovratové kameny pak nalezneme v lese u Strážného na Šumavě, nebo si můžeme vychutnat poutnickou svačinu u Kamenného stolu u Kunějova v České Kanadě, poblíž žluté značky, která vede z Kunějova do Kunějovských samot a ke Kačleřskému rybníku. Tajemství je tedy dosti, užijme si magické procházky i oslavy pradávných zvyků.

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min