Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Červnové bylinky na celý rok

Meduňka, šalvěj, libeček, šalvěj i máta už dosáhly patřičné velikosti a v červnu jsou v plné síle. Věnujte jim nyní trochu času a sušte ještě mladé lístky. Vyrobit si můžete i přírodní magi!

 

Až do podzimu si jich užívejte, co hrdlo ráčí. Stačí je natrhat - čerstvé mají samozřejmě svoje ohromné kouzlo i na pohled. Ale pokud si bylinek chcete užít i v období tuhé zimy až do jara, je nejvyšší čas je sbírat už teď. V červnu už můžete začít mátou peprnou. Je o ní známo, že se výborně hodí do všech letních nápojů, i oblíbeného mojita, ale především blahodárně působí na zažívací problémy, trávení, bolavý žaludek, střevní koliku, ale zažene i stres! Její silná vůně uvolňuje dýchací cesty. Trhejte ji, ještě než rozkvete, v suchém počasí a sušte buďto lístky, nebo celé snítky. Ty pak pečlivě uchovávejte ve sklenici nebo látkovém pytlíku. Odvar můžete použít i na kloktání nebo na rány. Má totiž i antibakteriální účinky! Ale vy si můžete vyrobit i nesmírně osvěžující mátovou zmrzlinu nebo olej, který přidáte do letních salátů. Zkrátka máta patří k létu!

bylinky

Libeček musíte mít do polévek, ať už čerstvě natrhaný, nebo sušený v zimních měsících. Působí silně detoxikačně, pomáhá rozpouštět žlučové kameny, pročišťuje krev a posiluje celý organismus. Dokonce urychluje metabolismus, takže kdo hubne, nechť si jeho silné aroma dopřává v jakémkoli množství. Libeček je nutné zastřihávat, aby neslábl, k sušení je vhodné ho trhat za sucha před rozkvětem. Místo oblíbeného magi plného konzervantů a dochucovadel si z libečku jednoduše připravíte své vlastní. Stačí 3 dcl oleje, sůl a stonky i listy libečku tak, aby ve sklenici s olejem byly napěchované. Nechte nejméně 3 týdny uležet a můžete používat.

Kdo chce dobře spát, popíjí meduňkový čaj. Ale nejen spát, lehce citrónová meduňka zažene špatnou náladu, splín a výrazně uvolňuje stres. Obklady z meduňky pomáhají při revmatismu, otokům, ale i oparům! Stačí potírat šťávou z čerstvých listů.  Meduňku netrhejte v horku, ale spíš za slunných chladnějších dnů, nejlépe kolem poledne. Při sušení není nutné ji obracet!

Šalvěj ocení především hospodyně. Má silně kořeněné aroma a jen pár lístků vykouzlí z jednoduché omáčky hotový kulinářský zážitek!  Její stříbrošedé listy, jako by měly srst - mají silně dezinfekční účinky -  vývar ze šalvěje se užívá se jako kloktadlo při zánětech v krku, při bolestech zubů, krvácení a zánětu dásní. Vyplachovat ústa odvarem se doporučuje proti tvorbě zubního kamene a kazu. Šalvějový čaj povzbuzuje trávení a na psychiku působí skoro jako droga!  - má silně antidepresivní účinky a velmi rychle navodí dobrou náladu. Šalvěj sbírejte těsně před květem v červnových slunečných dnech v poledních hodinách, kdy je nejvíc aromatická. Sušte ji ve stínu, ne na přímém slunci v tenkých vrstvách. 

Neleňte a nenechte si ujít čas prvních bylinek, v zimních chladných a chmurných dnech je opravdu oceníte!

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min