Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Vždy a všude

Zřejmě není třeba zvláště zdůrazňovat, že tanec byl zpočátku využíván v rámci různých rituálů a obřadů. Zemi původu tance asi bude těžké hledat, ale určitě ho najdeme v historii každého národa po celém světě.

 
 

Pohyb těla nebo dnes můžeme říci tanec, jako součást rituálu, měl význam především jako forma umocnění tohoto konání. Tanec byl výhradně individuální činností a vůbec neměl co do činění s tancem, jak ho známe dnes. Tanec byl součástí oslav, obětních rituálů bohům, tančilo se pro zdárný lov, kvalitní a hojnou úrodu, plodnost žen a také komunikaci s kmenovými předky či bohy. Existuje ještě mnoho dalších významů tance a určitě bychom je měli hledat spíše mezi tzv. přírodními kmeny než v současném „civilizovaném“ světě. Určitě si vzpomeneme na šamanské tance amerických indiánů, tance afrických domorodců za svitu jasných ohňů, žen uctívajících matku Zemi, a to vše v nádherném barevném a téměř „divadelním“ provedení za předem určených podmínek. Za zmínku stojí například ten fakt, že i olympijské hry byly zahajovány tancem. Tohoto tance se účastnily řecké dívky.

tanec

Umělecký či společenský význam získal tanec až ve starověku. V té době začali lidé tančit v páru za doprovodu hudby. Avšak s příchodem středověku byl tanec považován za něco, co mezi lidi nepatřilo. Lidé, kteří tančili, byli osočování ze spolků s ďáblem. Doba vůbec nepřála jakýmkoliv kulturním aktivitám, ale s příchodem renesance se karta obrátila. Příchod menuetu totiž znamenal i vznik tanečního vzdělávání ohledně nejen tanečních kroků, ale i držení těla a vůbec estetického výsledku.

19. století přináší nové tance. Nejprve tzv. kolové, které sice již počítají s tancem páru, ale bez jakéhokoliv kontaktu. Naprostou novinkou je však valčík. Ten je sice zpočátku odsuzován právě pro možnost těsnějšího tělesného kontaktu, ale postupem času se z něj stal hit a byl součástí každého podniku, který byl spojen s tancem. Na území Čech vznikla polka, která je dnes považovaná za již tradiční a velmi oblíbený tanec. A světe div se! Polka ovládla i světové taneční parkety včetně těch francouzských. A tím je zahájena éra společenského tance tak, jak jej známe dnes. 

Postupem času se začaly objevovat i jiné tance. Latinsko-americké rytmy, tango, foxtrot, který se upravoval pro podmínky Evropy. Meziválečné období je poznamenáno rumbou a tancem, který byl velkým trnem v oku nacistickému Německu – swingem. Válka neprospívá žádnému umění a tak se není čemu divit, že i vývoj tanečního umění celkově stagnoval. O to s větší vervou se tanec hlásí o slovo v 50. letech minulého století. 

Ve 20. století vznikaly různé taneční kurzy, které měly svá pravidla. Lidé se v nich učili a stále učí nejen tanečnímu umění, ale i společenskému chování. Tance jsou rozděleny podle druhů a také se v tomto rozdělení pořádají mezinárodní soutěže. Vznikly různé zájmové skupiny, kde se vyučují jak individuální tak i skupinové tance nebo také národní.

Co je však také zajímavé, lidé se vracejí také k tzv. mystickým či rituálním tancům, jejichž prostřednictvím se snaží dát najevo své pocity nebo se obrátit k sobě samým. Navíc je pohyb pro lidskéí tělo nejen přirozený, ale i potřebný a tanec uvolní stres, ovlivňuje dech, srdeční tep, ale přináší obrovskou radost, která tím nejlepším lékem nejen pro tělo, ale i pro duši!

 
Nejčtenější články
Upír – mýtus nebo legenda?

Upír – mýtus nebo legenda?

Na počátku všeho nebylo nic jiného, než strach z mrtvých a z toho, že se jednou vrátí. Podle legend mohl každý mrtvý škodit živým, pokud zemřel za tajemných okolností. Upír je nemrtvou bytostí, která saje krev a neodráží se v žádném zrcadle.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Scénář?

Scénář?

Někdy ve mně příběhy těchto filmů dokázaly vyvolat husí kůži a přitom i pocit, že možná nejsou daleko od reálné možnosti. Představa toho, že některý tento příběh by lidstvo na světě mohlo prožívat, se mi nelíbila.

Více »

Téma dne

Téma dne

Lidská buněčná paměť skrývá mnohá tajemství. Koučové, psychoterapeuti, vyznavači různých ezoterických směrů, ale i někteří lékaři hovoří o modelech a vzorech jednání, které máme v sobě zakořeněné, a nejsou tak docela pravdivé. Velmi často jde o peníze.

Více »

 
Proč právě teď?

Proč právě teď?

Jsme omezeni v aktivitách, v sociálních vazbách, jsou situace, které ne vždy dělají dobře naší nervové soustavě, psychice. Mám dnes pro vás typ, jak si pomoci nejen po fyzické, ale i po psychické stránce.

Více »

 
Rozjímání nad hromadou skořápek

Rozjímání nad hromadou skořápek

Sobota byla deštivým dnem. Bylo tmavo a ponuro. Nakonec se není čemu divit, je říjen a příroda se pomalu připravuje na zimní odpočinek. A protože se mi sešlo větší množství ořechů, je čas se sednout a vyloupat je.

Více »

 
Letošní třetí

Letošní třetí

Je v plném proudu. Třetí roční období. Období, které nás vede do klidu, k odpočinku. Ale ještě stále pracujeme s tím, abychom zpracovali všechnu úrodu, zazimovali své zahrady, balkóny, parapety… Už je chladno. Na horách napadl první sníh.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Jana Sofia Inspirující Věštec

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Původním ...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tyna Kyvadlo Věštec

Tyna

Výkladu karet se věnuji již několik let... Každý člověk je jiný, proto pro každého mám jiný způsob výkladu. Tím, že p...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:364

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min