K tomu, abychom skutečně porozuměli, co je výživa ze světla, musíme znát základní pojem, v tomto případě pránu. Prána není nic jiného, než síla universumu, která má životodárný účinek na člověka, ovlivňuje průběhy života. Tento pojem se používá v náboženství hindu. Životodárná síla je to, co – podle těch, kteří se živí světlem – je schopno poskytovat dostatečné množství živin, oproti klasickým potravinám, respektive tekutinám.
Jedna z vynikajících postav hnutí výživy ze světla je Jasmuheen, původním jménem Ellen Greve, jedna australská podnikatelka. Podle tvrzení této ženy se jí podařilo přežít dobu několika měsíců bez jakékoliv stravy, jen požíváním čaje a čerpáním vitální životní energie. Toto tvrzení se mnozí pokoušeli vyvrátit, předvedli pak i televizní pokus. Lékařské zkoušky ukázaly, že Jasmuheen byla blízko stavu, kdy ledviny přestanou pracovat.
Jasmuheen vytvořila takzvaný uvádějící program, který přivyká organismus k procesu zpracování nové stravy. Je to 21 denní půst, během něho sem krok po kroku musí zanechat požití potravin. Nejdříve se musí jedinec stát vegetariánem, pak se musí postupně zanechat i mléčné výrobky. V další fázi se musí zvyknou na konzumaci ne vařených, to znamená syrových potravin, anebo ovoce, a nakonec se musí rozloučit i s tekutinami a lze se stravovat jen ze vzduchu.
Organismus stráví sám sebe
Podle vědců, zabývajících se stravováním, je nemožné tvrdit, že lidský organismus je schopen třeba celé dny, anebo i celá desetiletí vydržet bez organických živin. Hladovění totiž za krátkou dobu vede ke smrti, protože tělo začne spotřebovávat uskladněné tuky, svaly, kosti a nakonec celou nervovou soustavu.
Na internetu najdeme více takových blogů, web stránek, které se zabývají s výživou ze světla.
Existují i takové, kde lidé, následující tento životní stal, sdělují své zkušenosti a postřehy.