Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Víte, jak se jmenují?

Velikonoce slavíme vždy první neděli po úplňku, který nastane po jarní rovnodennosti. Už víme, že Velikonoce jsou sice především svátkem církevním, který je spojen s osudovými dny Ježíše, ale mají i pohanské zvyklosti jsou jejich součástí.

 

A tak si připomeňme, jak se jednotlivé dny nazývají a s čím jsou jejich názvy spojené. Možná vy sami to víte, ale bude chtít třeba vysvětlit svým dětem nebo vnoučatům, proč když v pondělí ráno vstávají, že uslyší, že právě toto pondělí je modré.

Kromě názvu Modré má pondělí i žlutou barvu. V tento den se v domácnostech velmi pečlivě uklízí.  Respektive se s úklidem začíná. Druhý den, úterý, nese název Šedivé. Čemu vděčí za takový název? Asi pavučinám a prachu. Proč? Protože právě v úterý se vymetal každý koutek domu, aby v něm nebyla ani jedna pavučina či nějaký prach.

Velikonoce

Liturgicky je nezajímavější středa. Tou začíná pro křesťany sváteční čas před Velikonocemi. A Šedivá nebo Sazometná se jí říká proto, že ve středu se vymetaly komíny. Jedna pověra hovoří o tom, že pokud se budete o této středě mračit, budete se  mračit každou středu v roce. Takže si dávejte pozor, protože i uklízet se dá s radostí a úsměvem na tváři!

A máme tu zelený čtvrtek. Zelená barva je symbolem zdraví, takže ve čtvrtek si připravte jídlo, které bude obsahovat mnoho zelených potravin jako je špenát, ale může to být i zelí či jakákoliv jiná zelenina nebo využijte i znovurostoucí zelené bylinky ze zahrady. Jedna z pověr dokonce hovoří o tom, že bychom měli ve čtvrtek jíst pouze zeleninu. A ještě máme upozornění: nic si nepůjčujte, nehádejte se a pokud jste majiteli stromů na svých pozemcích, před rozedněním jimi zatřeste. Úroda je tak zaručena. Ve čtvrtek odlétají všechny zvony do Říma a místo nich budou až do Bílé soboty znít řehtačky. Jejich zvuk má vyhánět všechny nečisté síly z domů. Odpoledne pečené jidáše z kynutého těsta, které se potíraly medem, byly také zárukou pevného zdraví.

Velký pátek. Nově uznaný státní svátek, kdy si můžeme vychutnat přípravy na Velikonoce. Věřící se především postí, mohou se v 15 hodin, jelikož právě v tuto hodinu Ježíš zemřel, účastnit mše. Ani v tento den, stejně jako ve čtvrtek, se nemá nic půjčovat. Nehýbejte se zemí a ani neperte prádlo, protože by bylo máčeno v Kristově krvi. Ale máme tu ještě pohanské zvyky. Můžete vyjít do hor a hledat poklady nebo pramen, jehož voda se promění na víno. V letošním roce na Velký pátek připadá i den úplňku.

O Bílé sobotě se pletou pomlázky,  malují se vajíčka. Zvony se vrátily z Říma, přesto je v kostelech ještě stále ticho. Věřící oplakávají Ježíše. Mohou obnovovat své křesťanské sliby a dospělí se mohou nechat pokřtít. Sobotě se říká bílá proto, že se v domech malovalo – bílilo. Prostíraly se stoly, na kterých nesmělo chybět velikonoční pečivo.

Boží hod – neděle nastává po Velké noci, když Ježíš vstal z mrtvých. V tento den se připravovala velikonoční pokrmy, které si nechávají lidé posvětit. Jedna z dalších pověr říká, že kdo okusí posvěceného beránka, najde cestu, která se v lesích ztratila.

A na pondělí se už těší většina nejen kluků, ale i mužů. Tradice, při které příslušníci mužského pokolení vydávají na „tůru“ po svém bydlišti a někteří se vydávají i za jeho hranice, má na svědomí to, že mohou beztrestně „dát výprask“ ženám. Ano, ženy a dívky by měly být vyšlehány čerstvými proutky vrby, aby zůstávaly zdravé a svěží. Za to mají poděkovat. A jak jinak, než malovaným vajíčkem. Že vám to připomíná něco společného s novým životem? Jak by ne! Někde se s koledou pojí polévání vodou. Někde je to tak, že jsou mokré ženy a dívky a jinde zase domů přijdou mokří muži. Jaký kraj, takový mrav.

Mějte báječné, radostné a veselé Velikonoce s vašimi zvyky a tradicemi!

 
Nejčtenější články
Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Kříž patří mezi nejznámější symboly na světě.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Než dojde na skalpel...

Než dojde na skalpel...

Existuje však nemoc, díky které si do nich nechávají lidé řezat. I lékař vás, možná alibisticky, upozorní, že se tento problém „velmi rád“ vrací a dochází k různým dalším průvodním jevům v pohyblivosti zápěstí.

Více »

Oběd z louky

Oběd z louky

Osvěžte svůj jídelníček lučními rostlinkami - lístky i květ zastudena do salátů, vařené i smažené. Jejich vůni,chuť i svěžest si zamilujete.

Více »

 
Tajemné stavby

Tajemné stavby

Vypravme se dnes za fenoménem, který můžeme najít napříč celou Evroopou. Vypravme se za tajemstvím menhirů. Nejsou to obyčejné kameny, ale kamenné sloupy. Kdo má jejich „stavbu“ na svědomí? Jaký mají význam? Legend kolem nich koluje, ale kde je pravda….

Více »

 
Zahrada plná harmonie a radosti

Zahrada plná harmonie a radosti

I malou zahrádku můžete proměnit v oázu radosti, štěstí a harmonie. Díky dodržování pravidel feng šuej vás může těšit celý rok.

Více »

 
Je v každém z nás

Je v každém z nás

Když se řekne šaman, máme tendenci si představit příslušníka indiánského kmene, který je dle svého postu oděn a ozdoben. Představujeme si oheň vydávající hustý dým, kolem něhož tento muž tančí. Obklopuje ho volná příroda, jejíž je celý kmen součástí.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Laura Věštec

Laura

Léčitelka, zdravotní diagnostička, čínská terapeutka, psychoterapeutka a psychoanalytička, kinezioložkaa regresní ter...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:405

0900 700 650 - 2 EUR/min