Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Víte, jak se jmenují?

Velikonoce slavíme vždy první neděli po úplňku, který nastane po jarní rovnodennosti. Už víme, že Velikonoce jsou sice především svátkem církevním, který je spojen s osudovými dny Ježíše, ale mají i pohanské zvyklosti jsou jejich součástí.

 

A tak si připomeňme, jak se jednotlivé dny nazývají a s čím jsou jejich názvy spojené. Možná vy sami to víte, ale bude chtít třeba vysvětlit svým dětem nebo vnoučatům, proč když v pondělí ráno vstávají, že uslyší, že právě toto pondělí je modré.

Kromě názvu Modré má pondělí i žlutou barvu. V tento den se v domácnostech velmi pečlivě uklízí.  Respektive se s úklidem začíná. Druhý den, úterý, nese název Šedivé. Čemu vděčí za takový název? Asi pavučinám a prachu. Proč? Protože právě v úterý se vymetal každý koutek domu, aby v něm nebyla ani jedna pavučina či nějaký prach.

Velikonoce

Liturgicky je nezajímavější středa. Tou začíná pro křesťany sváteční čas před Velikonocemi. A Šedivá nebo Sazometná se jí říká proto, že ve středu se vymetaly komíny. Jedna pověra hovoří o tom, že pokud se budete o této středě mračit, budete se  mračit každou středu v roce. Takže si dávejte pozor, protože i uklízet se dá s radostí a úsměvem na tváři!

A máme tu zelený čtvrtek. Zelená barva je symbolem zdraví, takže ve čtvrtek si připravte jídlo, které bude obsahovat mnoho zelených potravin jako je špenát, ale může to být i zelí či jakákoliv jiná zelenina nebo využijte i znovurostoucí zelené bylinky ze zahrady. Jedna z pověr dokonce hovoří o tom, že bychom měli ve čtvrtek jíst pouze zeleninu. A ještě máme upozornění: nic si nepůjčujte, nehádejte se a pokud jste majiteli stromů na svých pozemcích, před rozedněním jimi zatřeste. Úroda je tak zaručena. Ve čtvrtek odlétají všechny zvony do Říma a místo nich budou až do Bílé soboty znít řehtačky. Jejich zvuk má vyhánět všechny nečisté síly z domů. Odpoledne pečené jidáše z kynutého těsta, které se potíraly medem, byly také zárukou pevného zdraví.

Velký pátek. Nově uznaný státní svátek, kdy si můžeme vychutnat přípravy na Velikonoce. Věřící se především postí, mohou se v 15 hodin, jelikož právě v tuto hodinu Ježíš zemřel, účastnit mše. Ani v tento den, stejně jako ve čtvrtek, se nemá nic půjčovat. Nehýbejte se zemí a ani neperte prádlo, protože by bylo máčeno v Kristově krvi. Ale máme tu ještě pohanské zvyky. Můžete vyjít do hor a hledat poklady nebo pramen, jehož voda se promění na víno. V letošním roce na Velký pátek připadá i den úplňku.

O Bílé sobotě se pletou pomlázky,  malují se vajíčka. Zvony se vrátily z Říma, přesto je v kostelech ještě stále ticho. Věřící oplakávají Ježíše. Mohou obnovovat své křesťanské sliby a dospělí se mohou nechat pokřtít. Sobotě se říká bílá proto, že se v domech malovalo – bílilo. Prostíraly se stoly, na kterých nesmělo chybět velikonoční pečivo.

Boží hod – neděle nastává po Velké noci, když Ježíš vstal z mrtvých. V tento den se připravovala velikonoční pokrmy, které si nechávají lidé posvětit. Jedna z dalších pověr říká, že kdo okusí posvěceného beránka, najde cestu, která se v lesích ztratila.

A na pondělí se už těší většina nejen kluků, ale i mužů. Tradice, při které příslušníci mužského pokolení vydávají na „tůru“ po svém bydlišti a někteří se vydávají i za jeho hranice, má na svědomí to, že mohou beztrestně „dát výprask“ ženám. Ano, ženy a dívky by měly být vyšlehány čerstvými proutky vrby, aby zůstávaly zdravé a svěží. Za to mají poděkovat. A jak jinak, než malovaným vajíčkem. Že vám to připomíná něco společného s novým životem? Jak by ne! Někde se s koledou pojí polévání vodou. Někde je to tak, že jsou mokré ženy a dívky a jinde zase domů přijdou mokří muži. Jaký kraj, takový mrav.

Mějte báječné, radostné a veselé Velikonoce s vašimi zvyky a tradicemi!

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Obejdete se bez něj?

Obejdete se bez něj?

Nastala jeho sezóna! Kvapem se blíží období, kdy bude nezbytnou součástí kuchyně. Ano, budeme nakládat, zavařovat, a to bez kopru nejde. Známe ho především díky omáčce a také jako součást např. nakládaných okurek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min