Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Tradice Velikonoc napříč světem

Největšími mistry ve zdobení vajec nejrozmanitějšími technikami jsou Moravané a Slováci. Němci jimi hážou přes střechu domu, v Austrálii pořádají „Easter egg hunt“, neboli hon na vajíčka. V Americe je zdobí celá rodina.

 

V zemích, kde je více věřících než u nás, jsou Velikonoce opravu hlavním svátkem celého roku. Slaví se všechny velikonoční dny, nejvýznamnější je den vzkříšení – Neděle velikonoční. Rodiny navštěvují kostely a po přísném velikonočním půstu zasedají ke stolům plných rozmanitých lahůdek. Všechny světadíly, kde převládá křesťanská víra,  spojuje prožívání posledních dnů života Ježíše Krista – zrada, odsouzení, ukřižování a vzkříšení.

Velikonoce

Od Škaredé středy, přes Zelený čtvrtek, Bílou sobotu až po Květnou neděli –Boží hod velikonoční. V tento den , všude v křesťanském světě, vycházejí slavnostně oděné rodiny ze svých domů na velikonoční mše a všichni, včetně nejmenších dětí, se účastní chvalozpěvů i modliteb a nechávají posvětit velikonoční pokrmy – beránky, mazance, vejce a tradiční lahůdky země. Je zvykem, že každý kostel má pro svoji obec připravené akce. Lidé se tu potkávají a tráví spolu slavnostní den.  V Itálii prochází velikonoční procesí po křížové cestě, a Italové si tak připomínají utrpení Ježíše Krista. Opravdové ukřižování zažívají každý rok obyvatelé Filipín, kde se kajícníci nechávají ukřižovat a vkládat do hrobu! Ve Španělsku procházejí ulicemi celý týden postavy v kápích „nazarenos“.

Velkolepé Velikonoce slaví v Americe, velikonoční dny provází nazdobené domy, stoly i ulice měst. Největším svátkem a volným dnem je tu Velký pátek. V sobotu se schází všichni členové rodin, aby spolu zdobili vejce. Slavnostní hostina na Den vzkříšení se odehrává u velkého stolu s nejširší rodinou.  Pondělí Velikonoční pojímá každý národ po svém. Od mrskání pomlázkou, stříkání parfému a polévání vodou na Slovensku a v Maďarsku, přes házení vajec v Německu, kde podle tradice vejce hozené přes střechu ochrání celý rok dům od blesku, až po sportovní disciplíny při hledání vajíček v Austrálii. V Rakousku zase pojídají vejce od slepic, které snesou pouze na Zelený čtvrtek. Přinášejí prý štěstí a zdraví po celý rok. V Chorvatsku nosí posvětit jídlo už na Bílou sobotu a v pondělí velikonoční si přiťukávají barevnými vajíčky, koho se rozbije dřív, ten prohrává. Pomlázku pletou z mladých větví olivovníku a pro zdraví  a krásu ji chlapci šlehají děvčata stejně jako u nás.

Ať už jste kdekoli, užijte si letošní Velikonoce v plné parádě!

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Obejdete se bez něj?

Obejdete se bez něj?

Nastala jeho sezóna! Kvapem se blíží období, kdy bude nezbytnou součástí kuchyně. Ano, budeme nakládat, zavařovat, a to bez kopru nejde. Známe ho především díky omáčce a také jako součást např. nakládaných okurek.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min