Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Tradice Velikonoc napříč světem

Největšími mistry ve zdobení vajec nejrozmanitějšími technikami jsou Moravané a Slováci. Němci jimi hážou přes střechu domu, v Austrálii pořádají „Easter egg hunt“, neboli hon na vajíčka. V Americe je zdobí celá rodina.

 

V zemích, kde je více věřících než u nás, jsou Velikonoce opravu hlavním svátkem celého roku. Slaví se všechny velikonoční dny, nejvýznamnější je den vzkříšení – Neděle velikonoční. Rodiny navštěvují kostely a po přísném velikonočním půstu zasedají ke stolům plných rozmanitých lahůdek. Všechny světadíly, kde převládá křesťanská víra,  spojuje prožívání posledních dnů života Ježíše Krista – zrada, odsouzení, ukřižování a vzkříšení.

Velikonoce

Od Škaredé středy, přes Zelený čtvrtek, Bílou sobotu až po Květnou neděli –Boží hod velikonoční. V tento den , všude v křesťanském světě, vycházejí slavnostně oděné rodiny ze svých domů na velikonoční mše a všichni, včetně nejmenších dětí, se účastní chvalozpěvů i modliteb a nechávají posvětit velikonoční pokrmy – beránky, mazance, vejce a tradiční lahůdky země. Je zvykem, že každý kostel má pro svoji obec připravené akce. Lidé se tu potkávají a tráví spolu slavnostní den.  V Itálii prochází velikonoční procesí po křížové cestě, a Italové si tak připomínají utrpení Ježíše Krista. Opravdové ukřižování zažívají každý rok obyvatelé Filipín, kde se kajícníci nechávají ukřižovat a vkládat do hrobu! Ve Španělsku procházejí ulicemi celý týden postavy v kápích „nazarenos“.

Velkolepé Velikonoce slaví v Americe, velikonoční dny provází nazdobené domy, stoly i ulice měst. Největším svátkem a volným dnem je tu Velký pátek. V sobotu se schází všichni členové rodin, aby spolu zdobili vejce. Slavnostní hostina na Den vzkříšení se odehrává u velkého stolu s nejširší rodinou.  Pondělí Velikonoční pojímá každý národ po svém. Od mrskání pomlázkou, stříkání parfému a polévání vodou na Slovensku a v Maďarsku, přes házení vajec v Německu, kde podle tradice vejce hozené přes střechu ochrání celý rok dům od blesku, až po sportovní disciplíny při hledání vajíček v Austrálii. V Rakousku zase pojídají vejce od slepic, které snesou pouze na Zelený čtvrtek. Přinášejí prý štěstí a zdraví po celý rok. V Chorvatsku nosí posvětit jídlo už na Bílou sobotu a v pondělí velikonoční si přiťukávají barevnými vajíčky, koho se rozbije dřív, ten prohrává. Pomlázku pletou z mladých větví olivovníku a pro zdraví  a krásu ji chlapci šlehají děvčata stejně jako u nás.

Ať už jste kdekoli, užijte si letošní Velikonoce v plné parádě!

 
Nejčtenější články
Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Kříž patří mezi nejznámější symboly na světě.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Než dojde na skalpel...

Než dojde na skalpel...

Existuje však nemoc, díky které si do nich nechávají lidé řezat. I lékař vás, možná alibisticky, upozorní, že se tento problém „velmi rád“ vrací a dochází k různým dalším průvodním jevům v pohyblivosti zápěstí.

Více »

Oběd z louky

Oběd z louky

Osvěžte svůj jídelníček lučními rostlinkami - lístky i květ zastudena do salátů, vařené i smažené. Jejich vůni,chuť i svěžest si zamilujete.

Více »

 
Tajemné stavby

Tajemné stavby

Vypravme se dnes za fenoménem, který můžeme najít napříč celou Evroopou. Vypravme se za tajemstvím menhirů. Nejsou to obyčejné kameny, ale kamenné sloupy. Kdo má jejich „stavbu“ na svědomí? Jaký mají význam? Legend kolem nich koluje, ale kde je pravda….

Více »

 
Zahrada plná harmonie a radosti

Zahrada plná harmonie a radosti

I malou zahrádku můžete proměnit v oázu radosti, štěstí a harmonie. Díky dodržování pravidel feng šuej vás může těšit celý rok.

Více »

 
Je v každém z nás

Je v každém z nás

Když se řekne šaman, máme tendenci si představit příslušníka indiánského kmene, který je dle svého postu oděn a ozdoben. Představujeme si oheň vydávající hustý dým, kolem něhož tento muž tančí. Obklopuje ho volná příroda, jejíž je celý kmen součástí.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Laura Věštec

Laura

Léčitelka, zdravotní diagnostička, čínská terapeutka, psychoterapeutka a psychoanalytička, kinezioložkaa regresní ter...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:405

0900 700 650 - 2 EUR/min