José Silva, „vynálezce” kontroly mysli popsal ve své knize (José Silva, Philip Miele: Kontrola mysli, stať „Kreatívní spánek”) jednu zajímavou metodu, kterou nazval Kontrola ovládání spánku. Jejím cílem – na rozdíl od freudského vykládání snů, který se zabývá takovými sny, které vytváříme spontánně – je, abychom vytvářeli sny takové, které by znamenaly určité, konkrétní řešení našich problémů.
Silva ve své knize popisuje i ten svůj překvapující zážitek, který ho navedl k vypracování Kontroly ovládání spánku. Tento příběh, který je pro mnohé neuvěřitelným, vypráví o tom, jak mu jedna řada zdánlivě náhodných událostí ,po jednom zvláštním snu – v těžkém úseku jeho života –napomohla k tomu, aby vyhrál v loterii jendu větší sumu. Silva k tomu nadále dodává: pomocí způsobu, který byl poté vypracován, byli jeho mnozí žáci schopni tento zázrak zopakovat, oni taktéž získali velké peněžní výhry pomocí losů. Silva prohlašuje, že tyto a podobné případy jsou jednoznačným důkazem toho, že pomocí snů se můžeme dostat do přímého styku s Vyšší inteligencí (která není totožná s bohem), pro kterou je neznámý pojem „nemožné”.
Podle Silvovy metody podstatou Kontroly mysli je, abychom se naučili své sny vyvolat. K tomu se musíme nejdříve naučit meditovat. Cviky meditace, tzv. sestoupení do hladin alfa, tvoří nejdůležitější základ Kontroly mysli, kterou Silva vypracoval, což samozřejmě popisuje i ve své knize.
Před usnutím meditujme a mezitím mysleme na takový problém, který bychom chtěli velice vyřešit. Je důležité, abychom formulovalii otázky rozumné, protože jen na rozumnou otázku existuje rozumná odpověď. Silva navrhuje následující jednoduchou větu pro „samonaprogramování se” před spánkem: „takový sen chci, který podá pomoc k vyřešení problému, nacházejícího se v mé hlavě. Takový sen budu mít, budu si na něho pamatovat a porozumím mu. ” Nevhodnější samozřejmě je, pokud si před ulehnutím nachystáme k posteli papír a tužku a po probuzení si svůj sen