Viselec je na kartě zobrazen jako muž visící za jednu nohu, tvářící se klidně a uvolněně. Vydal se na cestu dobrovolné oběti, na které více získává, než ztrácí.
Tato karta má ze všech tarotových karet nejvíce tváří: je to Viselec oběšený, odevzdaný, převrácený, visící nebo zavěšený. Podle tradice je tato karta spojena s obětí a někdy dokonce s ukřižováním. Oběť je čin, jímž něco cenného dobrovolně ztrácíme, něčeho se vzdáváme, odevzdáváme něco hodnotného kvůli něčemu, co má ještě větší hodnotu. Viselcovy ruce nevidíme a to nám symbolicky říká, že se tento jedinec na čas vzdal i vlády, kontroly nad sebou, aby se mu dostalo neosobního, vyššího vedení. Viselec visí obráceně a tím nám sděluje, že se dobrovolně vzdal materiálna, vzdal se pevné půdy pod nohama a naznačuje tak zduchovění svého podvědomí prostřednictvím převrácení svých dosavadních jistot. Jeho poloha nám také říká něco o tom, že princip Viselce (oběti) má kořeny v nebi, i když žije a obstarává život na zemi. Že je to nejzazší míra, kam až se můžeme svým postojem přizpůsobit. Postava je přivázaná za jednu nohu, a přece se zdá, že je spokojena v poutech a omezeních každodenního života. Rosteme právě tím, že se vyvíjí náš postoj k těmto poutům. Nohy bělovlasého viselce vytvářejí číslo čtyři, přičemž stejné číslo má i bělovousý Císař. Obě tyto karty jsou spolu spojeny. Protože čtyřka je číslo řádu, stability a materiálního světa a protože Císař je spojen se zrakem, tento symbol ukazuje, že Viselec vidí uspořádání světa novým způsobem, protože převrátil běžnou perspektivu.
Takže shrnuto: Viselec přináší dobrovolnou oběť, aby získal něco, co má pro něj skutečný význam. Říká nám, že jsme dospěli na rozcestí a že se musíme rozhodnout co je důležité a co již pozbylo svou cenu. Představuje mezník ve vývoji života nebo situace. Vyžaduje ochotu se lecčeho zřeknout a víru, že je zde něco většího než naše vědomé myšlení. Je třeba sáhnout si na vyšší hodnoty, prostě povznést se