Nejvíce z nás – tak, či tak – jsme nespokojeni s svým tělem. Nejčastěji máme problém se svou váhou, anebo kondicí. Najde se ale příklad i na to, když má někdo podle společenských norem dokonalé tělo, ale přesto není sám se sebou spokojen. Pokud náš duševní obraz a to, co vidíme v zrcadle není v synchronu, rozdíl způsobuje disharmonii. Řešení vypadá jednoduše: musí se šít, pumpovat, píchat, řezat, položit pod nůž.
Pod pojmem úpravy těla se nejčastěji rozumí tetování, ale do tohoto okruhu patří šperky, piersingy, dokonce i implatáty. Podle starého rčení je „ve zdravém těle zdravý duch”. Jen v případě úpravy těla se význam této průpovědi stane skutečně evidentním.
Kromě toho, že v dané společenské hierarchii symbolizují postavení, v případě zasvěcenost, tetování kmanů jsou často duševním společníkem, mají pomocnou úlohu. Tetování se takto stávají výjimečnými, určenými pro danou osobu. Může je získat jen určitá osoba a v daném čase. Je k tomu zapotřebí duševní a mentální zralost, případně ceremonie zasvěcení, jinak podle lidové víry se může změna otočit i proti člověku.
Maorové (praobyvatelé Nového Zélandu polynézského původu), které svět považuje za „vynálezce” tetování, reagují do dnešní doby s opovržením, případně i agresivně, pokud vidí prastaré alegorie, symboly na někom, kdo není členem kmenu. Věří, že obrazy malované na tělo mají svou duši, která má hluboký vliv na člověka.
Salony v západním světě, které nepracují kvůli módě, anebo penězům, často odmítají takové objednávky, u kterých osoba vyžadující tetování nedokáže přesvědčivě potvrdit, proč potřebuje ten obraz, znak, který touží nosit. Podle některých symbol, naložený na nevhodné místo otevírá bránu na naší auře, která funguje jako spirituální a energetický imunní systém nad klasickým energetickým polem. Takto může tetování propustit negativní případně ničivé energie. Totéž je pravdou samozřejmě i naopak: odpovídající místo a obraz nám může být k nápomoc