Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Masopustní období

O Masopustu jsme už psali, ale opakování je matkou moudrosti. Rok se s rokem sešel, tak si opět připomeňme, že se právě nacházíme v masopustním období mezi Vánoci a postní dobou.

 

Začátek Masopustu, pokud myslíme delší období, a ne přímo třídenní masopustní svátek s oslavami, bývá pevný, a to na Tři Krále 6. ledna. Konec masopustního období v den Popeleční středy je ovšem pohyblivý, protože vychází z termínu Velikonoc. A z jakého důvodu slavíme svátky velikonoční pokaždé v trochu jinou dobu?

Masopustní období

Jarní úplněk

Konec Masopustu a začátek Velikonoc bývá v rozmezí od poloviny února do začátku března. Proč je svátek pohyblivý? Jelikož vychází z pohanských předkřesťanských svátků, jeho termín závisí na datu prvního jarního úplňku po jarní rovnodennosti. Zároveň od data Velikonoc jsou odvozeny další svátky – Nanebevstoupení Páně, Letnice, Svátek Nejsvětější Trojice a Slavnosti Těla a Krve Páně, které se ovšem již slaví jen v rámci katolické církve, což už se dnes týká jen některých věřících lidí. Proč si ale tradice nepřipomenout? Jsou součástí naší kultury a mnozí z nás ještě pamatují vyprávění našich babiček, jak za jejich dětství slavívali slavnosti Božího Těla s košíčky plnými plátků růží.

Období od Tří Králů po Velikonoce

V letošním roce 2023 bude Velikonoční neděle 9. dubna. V křesťanských církvích se Velikonoce slaví první neděli po 14. nisanu, tedy po prvním jarním úplňku, který nastane po 21. březnu. Proto je termín svátků odvozen od lunárních fází Měsíce. Existují různé výpočty, podle toho, zda jde o katolickou nebo pravoslavnou církev. V našem případě nás zajímá katolický kalendář. Zdá se vám to složité? Vězte, že datum Velikonoc se dokonce může lišit až o jeden měsíc v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Záleží na tom, kolik dní po prvním jarním dnu (21. března) nastane první jarní úplněk, a kolikátý den potom připadne na neděli. Velikonoční neděle tedy může být 1. až 35. den po 21. březnu. To je ale jarní matematika! Každopádně se celé období od Tří Králů až po Velikonoce nazývá právě Masopustem.

Masopust

Masopust se slavíval a stále slaví ke konci zimy, s vítáním jara. Jde o období hodování mezi dvěma postními dobami, proto se slaví, tančí a součástí jsou zabijačky nebo svatby. Poslední tři dny, o masopustní neděli, která je letos 19. února, jsou nejbohatší a nejveselejší. Pořádají se karnevaly, průvody masek, rituály, scénky a zakončuje se taneční zábavou. Tak pojďme slavit a užít si zaslouženou hojnost!

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 917

0900 700 650 - 2 EUR/min