Doba trvání očistné detoxikace může být různá. Ti, kteří trvají na tradicích, mohou zůstat u obvyklých 40 dnů, ale kůra může trvat měsíc nebo dokonce i dva. Důraz je nutné klást raději na samotné rozhodnutí, na duchovní stránku a na přístup k celé věci. I forma půstu může být velmi různá: část lidí v tomto období nepožívá například maso a alkohol, ale jsou případy, kdy se někdo dejme tomu zřekne například pouze každodenní kávy, případně dá na nějakou dobu sbohem cigaretám. (Tip: vydržíme-li si čtyřicet dní nezapálit, „definitivní” skoncování s kouřením je už na dosah ruky!)
Učiníme-li pevné rozhodnutí, pouze prvních několik (4–5) dní bude těžkých – než se dané látky vyloučí z organizmu – potom se změna životosprávy a půst organicky zařadí do přirozeného běhu všedních dnů. Většina z nás v takovémto období sahá po nějaké duchovní podpoře, jiní se nepřetržitě pokoušejí „přesvědčit” sami sebe. Nejdůležitější je však přece jen rozhodnutí a samozřejmě silná vůle, neboť s ní většinou stojí a padá úspěšnost i v životě.
Předtím než se pustíme do půstu se doporučuje prostudovat literaturu zabývající se tímto tématem. Kromě odborných knih zdravém jídelníčku a správné životosprávě si můžeme přečíst i taková díla krásné literatury – například celá tvorba Ference Tolvalye – která hovoří o odříkání se a o duchovní praxi.
Nuž, jeden vynikající trik, kterým lze například drasticky snížit denní příjem cukru: Pomysleme na to, že denně vypijeme řekněme 4-5 káv, každou s dvěma kostkami cukru! Samo od sebe se toto množství cukru nezdá vysoké, ale nasypete-li ráno do šálku všechen cukr, který byste jinak spotřebovali za den, dočkáte se obrovského překvapení, které Vám může dopomoci dospět snadněji k rozhodnutí. Podobně si můžeme počínat i s masem nebo právě s alkoholem a cigaretami. Zakoupíme-li odhadnuté množství najednou, s hrůzou zjistíme, jak neuvěřitelně zatěžujeme svůj organizmus (nemluvě o zátěži, kterou musí snést naše peněženka)