V zimě tělo hodně odpočívá. Pomáhá vydatný spánek, ke kterému jsme delší tmou předurčeni. Kolem poletuje kupa virů a my můžeme odolat právě díky péči o zdraví, životosprávu a vhodnou stravu. Jak ještě naši odolnost podpořit? Polévky jsou skvělou volbou.
Brokolicový a hráškový krém
Brokolice je studnice plná vitamínů a je neuvěřitelně jednoduchá na zpracování. Brokolicovou polévku budete mít během patnácti minut hotovou. Nemusí se totiž tolik vařit, aby se úplně nerozvařila a neztratila živiny. Stačí v hrnci orestovat pokrájenou cibulku a česnek, a vhodit brokolicové košťály na kousky, protože se vaří o trochu déle než vršek zeleniny. Povařte zhruba deset minut a růžičky přidejte až nakonec. Polévku osolte a opepřete, přidat můžete trochu šafránu nebo muškátového oříšku. Vše rozmixujte a zjemněte smetanou nebo šlehačkou. Podobně postupujte s výborným zeleným hráškem, zvolit můžete mražený.
Pórek a špenát dodají sílu
Pórkový krém je jemnější chuti a prakticky vyžaduje podobný postup jako již uvedené druhy zeleniny. Pórkovou můžete také rozmixovat na krém, nebo ji ponechte povařenou, a doplnit ji můžete vejcem či knedlíčky s rozmarýnem nebo tymiánem. Špenátovou polévku uvařte nejlépe z kvalitního domácího zamraženého špenátu, nebo z koupeného čerstvého, či mražené listové zeleniny.
Zdravý mangold
Obdoba špenátu je mangold, který možná máte v mrazáku, pokud jste pilní zahrádkáři. Jestli ne, zkuste si jej v sezóně vypěstovat. Je vděčný, stále roste až do podzimu, a využít jej můžete právě místo špenátu.
Ať už zvolíte jakoukoli čerstvou či mraženou zelenou potravinu, uvidíte, jak dobře se potom budete cítit. Uvařenou dobrotu pak můžete zapít třeba nápojem ze zeleného mladého ječmene. Dobrou chuť a na zdraví!