Pokud nám záleží na tom, jakou stravu přijímáme a jak ji vylučujeme, měli bychom místo zázraků přejít k racionální zdravé stravě. Základem je dostatek vlákniny a pitného režimu. Co tedy přesně pro zdravé přijímání a vylučování potřebujeme?
Vláknina léčí
Vláknina je základem rostlinné stravy, naopak v živočišné nenajdeme vlákninu žádnou. Pokud se chceme věnovat svému tělu a zdraví, součástí je i vylučování, které má být příjemné, přirozené, bez tlaku, bolesti nebo stresu. Zapojte do jídelníčku zeleninu, ovoce, ale také obilniny, kvalitní chléb, celozrnnou mouku a luštěniny. Ty vám zajistí příjemné vstřebávání a plynulé vylučování.
Obilniny a luštěniny
Nejlepším zdrojem vlákniny v obilninách jsou celozrnné mouky, ovesné vločky, pšeničné klíčky, přírodní rýže nebo neloupané obiloviny, jako například pohanka nebo quinoa, které řadíme mezi tak zvané pseudoobiloviny. Z luštěnin volte oblíbenou červenou čočku nebo jiné druhy čočky, fazole a skvělou cizrnu, případně známý hrách.
Ovoce a zelenina
Z ovoce vám nejlépe poslouží jablka nebo hrušky i se slupkou. Můžete si je nastrouhat s mrkví či banánem a dochutit medem a citronem, a máte výborný, skutečně zdravý dezert. Skvělé jsou také meruňky, švestky, rozinky, datle a fíky, které poslouží, pokud trpíte stresem a zácpou. Výborné jsou také ořechy a semínka, které můžete přidávat do kaší nebo dezertů, nebo chroupat jen tak. Pokud celé ořechy jíst nemůžete, stačí je namlít, případně koupit mleté.
Vláknina jako pomocník
Vláknina je nestravitelnou součástí potravy, která velice napomáhá pohybu střev. Není ale potřeba jíst pouze vláknitou stravu, protože pak by hrozilo nadměrné nadýmání a nevyváženost stravy. V našich podmínkách mají lidé ale spíše velký nedostatek vlákniny, protože se často konzumují polotovary, smažené jídlo či masité pokrmy bez čerstvé stravy. Není dobré jíst ani přebytek bílé mouky a bílého, rafinovaného, cukru, které zácpu zhoršují. Každopádně je třeba vše vnímat z hlediska rovnováhy, a tak přistupovat i ke zdravé stravě.