Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Jdu do lesa!

Z plodů, které můžeme v lese najít připravujeme dezerty, marmelády, zavařeniny, kompoty nebo je jen tak uzobáváme. Tak si řekněme něco o tom, jaké mají účinky na lidský organismus.

 

Pokud se řekne lesní ovoce, určitě se každému vybaví fialový jazyk od borůvek, sladké lesní jahody a šťavnaté maliny. Brusinky si spojíme se svíčkou, kolečkem citrónu a kopečkem šlehačky nebo naopak zánětem močového měchýře. Jakým bohatstvím jsou pro lidstvo tyto plody? Co všechno umí?

Borůvka

Borůvka kromě své úžasné chuti nám pomáhá několika významnými dovednostmi. Kromě plodů se v léčitelství používá i list, ale měli bychom být velmi střízliví při sběru. Aby také příští rok mělo co růst. Ale k věci. Celkem důležitá je informace o tom, že pokud pozřeme borůvku ve stavu syrovém, v podobě kompotu či marmelády, tak má tendence projímavé. Doporučuje se i pro své protizánětlivé účinky – angíny, záněty v ústech a i paradontóza. V tomto stavu ji měli požívat lidé trpící hemoroidy, Crohnovou chorobou, onkologickými onemocněními střevního traktu. V případě, že se vyskytne průjem, je vhodné borůvky konzumovat v syrovém stavu nebo sušené. Díky svým účinkům průjem zastaví, ale stolice netuhne. Pokud jde o vliv na močové ústrojí, využijeme borůvkové listoví.

Brusinku, která je příbuznou borůvky bychom si měli dopřávat pouze jako delikatesu. Ideálně tedy opravdu jako přílohu třeba k té svíčkové nebo trochu té zavařeniny do čaje nebo jí namazat chlebík s máslem. Pokud jde o její léčivé účinky, bývá spojována právě s potížemi s močovým ústrojím. Nicméně nejčastěji se do čajových směsí používá spíše list než plod. A je třeba mít na paměti, že brusinky obsahují kyselinu šťavelovou, která má na svědomí případné odvápňování organismu a také tvorbu ledvinových kamenů. Je třeba si pohlídat nejen své životní aktivity, ale také vyloučenou moč. Informace jsou u této červené borůvky velmi důležité.

Jahoda lesní. Krásné červené plody vypadají v zeleném porostu jako nádherné kameny českých granátů.   Radost pohledět! A čím jsou člověku prospěšné? Jsou velmi vhodné pro budoucí maminky a diabetiky. Jahodník obsahuje vitamíny B, C, A, minerály – železo, měď, fosfor, mangan a chrom. Dále se díky nim dostaneme k tříslovinám, flavonoidů, pektinům, kyselině citrónové a jablečné, fruktóze a glukóze. To je bohatý koktejl dobro, že? A těch účinků na zdraví – antiseptikum, reguluje výměnu solí, diuretikum, podpora růstu buněk, krvetvorby, tvorby hormonů štítné žlázy, posílení kostí, vlasů, nehtů a další. Takže… co takhle hrstičku jahod denně? A to ještě jahodníkové listí můžeme použít ke kosmetickým účelům či v rámci redukce tuku v těle.

Maliny také není třeba příliš představovat. Rostou nejen v zahradách, ale také v našich lesích. Obsahují vitamíny A a C, K, E, minerální látky – hořčík, měď a také kyselinu listovou a vitamín krásy biotin. Ten nám pomáhá udržovat kvalitní vlasy, nehty a kůže vůbec.  Doporučují se ženám, které mají vaginální potíže s kvasinkami. Maliny jsou považovány za superpotraviny, jejichž vlastnosti jsou velkým pomocníkem při prevenci onkologických onemocnění.

A na závěr… houby každý nemá rád. Ale měli bychom vědět, že jsou zdrojem nízkokalorické potravy, vitamínů a minerálů. Je to výborná pochutina, které zdobí jídelníček mnoha kuchyní na celém světě. A že jsou houby využívány nejen v potravinářství (např. pro výrobu plísňových sýrů), tak se bez nich asi neobejde farmacie. Takže… jdeme do lesa!

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do které... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 320

0900 700 650 - 2 EUR/min