Náš svět položený na internetu se stává stále nebezpečnějším. Alespoň co se týče osobních kontaktů: díky možnostem, které nabízí světová síť se během několika sekund dokážeme spojit s kýmkoliv, ať to je náš soused v ulici, anebo někdo na druhém konci světa. I s našimi známými si raději povídáme online, třeba i během práce, v tomto případě se kvůli zaneprázdněnosti setkáváme méně často.
Na jedné části zeměkoule, v Japonsku, ale tato odcizenost a malý osobní kontakt vyvolává vážné sociální problémy: někteří lidé se uzavřou, stanou se osamělými a začnou se zabývat jen sami se sebou. Tuto nemoc nazvali japonsky hikikomori. Její význam: osoba vyřazená ze společnosti, sedící doma.
Zády ke světu
Ve vytvoření této choroby hraje hlavní úlohu přílišná izolovanost. Obyvatelé ostrovní země jsou známí svoým precizním stylem života, neznají zbytečné prázdné chody, vše probíhá podle předpisu. Do práce vkládají obrovské energie, díky tomu jim zůstane málo času jeden pro druhého, hlavně pro rodinu. Hikikomori se ve větším počtu vztahuje na děti, protože se jim rodiče nevěnují odpovídající mírou. Typický Evropský model rodiny u nich neexistuje, rodiče se od svých dětí odcizili. Tato izolace vede k tomu, že se v mladých vytvoří pocit opuštěnosti, proto se stáhnou do sebe a uzavřou se před celým světem.
Nejvíce z nich se uchýlí do svého pokoje a žijí si svůj život bez toho, aby drželi kontakt s ostatními členy společnosti. Komunikace a společenské vztahy se zruší, tyto nahrazují díváním se na televizi, hrami na počítacích strojích a používáním ploch online. Zvolí si životní styl sovy, svůj život žijí raději v noci, přes den spí. Během své práce si rovněž volí stejný pracovní řád, ale existuje, kdo žije ze sociálních podpor.
Asociální, agresivní chování
Celkové uzavření do sebe vyvolává věčnou, anebo dlouhodobou osamělost. Tím, že se dotyčný otočí ke světu zády, ztratí svou sociální schopnost: nebude moci, anebo jen velice tě