Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Dary posvátných stromů

Některé stromy se staly dokonce posvátnými, někdo vnímá jejich magickou sílu i dnes. Jasan, vrba, dub, borovice, ořešák, ale i některé další mají pro ducha i tělo blahodárné účinky. Nechoďte kolem nich bez povšimnutí a chraňte je!

 

Máte nějakou svoji "vrbu"? Pokud ano, je to někdo, komu se můžete svěřit se vším, kdykoli vás něco trápí. Tiše naslouchá a uklidní.  Vrbě se lidé svěřovali už od pradávna. Germáni, Keltové, Slované i staří Římané a Řekové věřili, že je spojena s Měsícem. Do vrbových hájů se chodili léčit nemocní, umělci věřili, že právě vrba jim dá inspiraci k té nejlepší básni nebo skladbě.  Z vrbového dřeva se vyrábělo běžné domácí náčiní i hudební nástroje. A do dutin vrby se chodili lidé svěřovat se svými strastmi i nešťastnými láskami, jak ke zpovědi. I Vrbě se dosud říká "nesmrtelný strom", pokud ji porazíte i na odseknutém kmeni vyrazí nové zelené proutky.

vrba

Tvrdý, pevný dub odolá jakékoli nepřízni - větrům, vlhku, mrazům, a tak jeho dřevo bylo odjakživa jedno z nejžádanějších.  Velký dubový stůl chtěla mít každá rodina, byl to symbol soudržnosti, věčnosti a pevných vztahů. Jeho plody - žaludy, sloužily jako nezbytné krmivo pro zvěř, vývary z kůry a listů pomohly proti kašli i žilním onemocněním. Angličané podle dubu pojmenovali dokonce celé 15. století - "age of oak". Dub byl symbolem rovnováhy a plodnosti. 

Jasan je posvátným stromem Keltů. Podle řeckých pověstí zase stvořil Zeus z jasanu jednu celou generaci lidstva. Jasanové dřevo je mimořádně pružné, ale pevné - proto se z něj až dodnes vyrábí například všechno dřevěné sportovní nářadí, včetně lyží i některé pracovní nástroje. O jasanovém dřevu se říká, že "rozjasňuje mysl", podporuje komunikaci mezi lidmi a uvolňuje psychické bloky! 

Zbavit se zbytečných výčitek a odpoutat se od minulosti a otevřít se změnám a budoucnosti pomůže ořešák. Říká se, že jestli vás čeká nějaké rozloučení a změna, která budí nejistotu, nejlépe je strom obejmout nebo pod něj na chvíli usednout a zády se o něj opřít.  Oprostí vás od úzkosti z neznáma a dodá sílu udělat potřebný krok. Ořešák má ale pro nás význam převážně díky plodům - vlašským ořechům, plným významných složek pro zdraví. Dřevo na nábytek je díky jeho jedinečné barvě a struktuře stále jedno z nejvyhledávanějších.

Podle Keltů jsou koruny borovic nositelkami klidu, moudrosti a vědění. Borovici uctívali i díky jejím silným léčivým účinkům - odpařované silice z borovice výrazně pomáhají při plicních chorobách i dnes. Vůně borovicového chvojí je tradičně spjata s vánočními svátky. Nesmělo chybět v žádném obydlí - rozdávalo radost a pohodu. Borovice údajně rozhání chmury a smutek. Pálení "Borovičky" v době zimního slunovratu je prastarý zvyk. Likér měl očistit a chránit domov.  

Posvátných stromů je ale mnohem víc, chovejte se ke všem, jako by to byly právě ony.

Slavnost Barbecue má svá pravidla, díky dlouhosáhlým přípravám má trvat nejméně 3 hodiny. Na rozdíl od běžných "návštěv", přípitek podává žena, muž se stará o oheň). Nově příchozí hostitelka uvítá a představí ostatním, pokud se neznají. Jinak se všichni klasicky objímají, chválí své zevnějšky i ratolesti. Podává se několik druhů masa, připraven je dostatek nápojů pro děti i dospělé. Příprava pečeného masa trvá i hodinu, takže nechoďte hladoví!! K hotovému masu tradičně nemají chybět  zeleninové saláty, domácí omáčky, zelené fazolky, pečené fazole a spousty chipsů. 

Festivalů Barbecue probíhá po celých Spojených státech mnoho. Každoročně největším s  více než 60 000 návštěvníky je festival v Owensboro. V ulicích se to hemží stánky a vůně kouře je cítit kilometry daleko. Ochutnat tu můžete i klasickou polévku Burgoo Soup z tropické zeleniny, masa a mnoha druhů koření. Na ohni se vaří 12 hodin. Její recept je starý více než 300 let, aspoň malou misku si koupí snad všichni, kteří do města během festivalu vstoupí. Spotřebuje se jí více než 5000 litrů!

Tak ať se vám vaše zahradní slavnost vydaří - a nezapomeňte, že podle pravidel má být připraven i "krizový plán". Kdo má velkou pergolu nebo zastřešenou terasu, má vyhráno. Půjčit si ale můžete i párty stany… no a nebo jen zajistit dostatek deštníků!)

 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min

Jana Sofia

Jmenuji se Jana Sofia, narodila jsem se v Praze. Astrologií se zabývám již 20 let, tarotem více jak 10 let. Pův... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 448

0900 700 650 - 2 EUR/min

Tama

Vešteniu a numerologii sa venujem 13 rokov, od detstva, mám danost predvidať vdaka tretiemu oku, ktore sa mi neuza... Více

Odhlášen Prosím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka: 890

0900 700 650 - 2 EUR/min