Spirála jakoby v sobě obsahovala pohyb a změnu - zmenšující se kruhy se donekonečna ztrácejí v jednom bodě, takže pokud spojíme dvě spirály dohromady, budeme mít před sebou hypnotizujícím způsobem ohraničené nekonečno – alespoň tak je to možné vnímat filosoficky naladěnými mozkovými závity (nebo spirálami?). Spirála se stala symbolem životní energie, neboli hadí síly a současně znamenala stav extáze nebo vytržení, čili stav mysli, v němž je možné vidět věci minulé i budoucí… Ve spirále prý tančili čarodějnice na sabatech, spirála byla též symbolem vysoké hodnosti a moci – v tomto smyslu lze vnímat její výskyt na papežské berli.
Největší útvary ve vesmíru mají rovněž tvar spirály, stejně jako vodní víry na Zemi, člověka to přímo inspiruje k citaci slavného tvrzení zakladatelů hermetismu – jak dole, tak nahoře.
Spirálu měli jako symbol života v oblibě Keltové. Mnoho keltských šperků a ozdob je upraveno do působivých spirál.
Pravotočivá spirála odpovídá procesům na Zemi. Doprava se otáčejí hodinové ručičky, doprava rostou všechny popínavé rostliny. V magické praxi používáme pravotočivou spirálu, když chceme, aby se naše přání stalo realitou. Spirála posiluje představivost a podporuje nás při plnění našich cílů. Pokud nad ní meditujeme, co nejživěji si představíme naše přání a „vložíme“ je do spirály. Přání se musí týkat něčeho, čeho chceme dosáhnout, mělo by to tedy být přání získávací. Rituály se dělají v době dorůstající fáze Měsíce a o úplňku.
Pomocí meditací nad pravotočivou spirálou se můžeme omlazovat a regenerovat. Populární DNA má rovněž tvar pravotočivé spirály.
Levotočivá spirála tvoří protipól pravotočivé spirály a rozptyluje energii do prostoru. Její účinek si můžeme uvědomit na příkladu starobabylonského města, které bylo považováno za nezničitelné, ale jeho zdi se zřítily jako dětská stavebnice, když nepřátelská vojska vtrhla do města a bez ustání se pohybovala v l