Trojúhelník se však dá nakreslit také na povrch válce, kužele nebo koule, čímž se stává nejenom symbolem, ale i předmětem vášnivého bádání odborníků na sférickou geometrii. Nás teď však zajímá pouze ten archetypálně nejjednodušší, naprosto placatý a rovnostranný trojúhelník, který má všechny strany stejně dlouhé. Aby měl z hlediska symboliky nějaký zvláštní význam, měl by jeden z jeho vrcholů mířit buď nahoru nebo dolů, ve směru gravitačního gradientu. Pokud míří nahoru má trojúhelník podobný význam jako lingam v indickém náboženství, je to symbol mužské tvořivé síly a plodnosti. Trojúhelník, stojící na své základně je symbolem pyramidy, nejstabilnější stavby na světě. „Pyr“ znamená oheň, což je v ezoterice symbol mužské, jangové síly.
Boží oko, které nás bedlivě sleduje a vidí každou neplechu, se rovněž umisťuje do trojúhelníku, mířícího špičkou nahoru.
Trojúhelník postavený na špičku, nám dnes říká, že máme dát přednost v jízdě, nicméně ezoterický význam hovoří spíše o ženském principu, ženském klínu, o němž s neskrývaným nadšením psal již Agrippa z Nettesheimu, když popisoval nadzemské vlastnosti bohyně Juno.
V evropské alchymii znamená trojúhelník, mířící špičkou nahoru plamen, neboli „mužský oheň“, zatímco trojúhelník, jehož špička míří k zemi, symbolizuje ženskou energii a déšť, neboli vodu, padající z mraků a tekoucí z hor. Je to tedy nejenom klín, ale i trychtýř…
Když se dva opačně orientované trojúhelníky překryjí, vznikne šesticípá hvězda, známá též jako Davidova hvězda. V indickém náboženství znamená šesticípá hvězda spojení tvůrčích a plodivých sil, prolnutí boží lásky k lidem a lidské lásky k bohům. Ve vztahové rovině jde o prolnutí ženské-jinové a mužské-jangové síly, s tím, že z jejich spojení vznikne třetí, samostatná entita. V náboženství je to spojení boha otce, bohyně matky a narození božího syna. Z tohoto hlediska je možné trojúhelník považovat za symbol rodiny, i když v dnešní době se stále čast