Leden
Lednové kočky budou ještě využívat celé září, aby si mohly pořádně užít. Některé z nich budou mít hodně toulavé boty, zvláště pak kocouři. Nebude ničím podivným, když se třeba dva dny neobjeví doma. Ale hlad je zpátky přivede.
Pejsci narození v lednu budou během září tak trochu šibalové. Mnohdy vám něco schovají tak dobře, že to nebudete moci najít. Zkontrolujte, zda není potřeba provést odčervení, každý pejsek by měl být odčerven dvakrát do roka.
Únor
Jsou kočky, které řvou jen někdy, jiné častěji. Pokud se ta vaše tímto způsobem projevuje, zvyšte její pozornost a hodně si s ní mile povídejte. Potřebuje si trochu rozptýlit hlavu a vy se naopak potřebujete už konečně pořádně vyspat.
Pes dokáže být hodně tvrdohlavý. Únoroví pejsci k tomu mají tak trochu sklony. Začít s výcvikem musíte proto hodně brzy, jinak by si stavěl hlavu vždy, kdy se vám to bude nejméně hodit. Zjistěte, jak pes reaguje na tóny vašeho hlasu.
Březen
Nesnáší vaše kočka přenosku? Ano, i takové jsou. Pak ji naučte snášet bezpečnostní pás auta, který je v souladu s legislativou. Tyto pásy jsou již poměrně dostupné a váš kočičí mazlíček se nebude tolik stresovat.
Zvláště velcí psi mívají poněkud „hroší kůži“ a neustále chtějí o něco bojovat, stejně jako děti chtějí být středem zájmu. Musíte psa naučit, aby se zklidnil, když je to potřeba. Vždy se ale musí větší plemeno pořádně vyběhat a unavit.
Duben
Vrhá se vaše kočka střemhlav na každého psa? Ty dubnové to občas dělávají. Nevidí, nevnímá, prostě útočí a vystrkuje drápky. V takovém případě je všechno na majitelce zvířat. Musí být správně nastavena rovnováha mezi důvěrou a respektem.
Dubnoví psi jsou jako počasí v tomto měsíci. Jednou jsou hraví, jindy naopak trucují, a když jsou hodně naštvaní, roztrhali by kde co. Buďte ale v klidu. Vhodným přístupem docílíte toho, že vás bude váš pes alespoň občas poslouchat.
Květen
Některé kočky nemají rády hluk za dveřmi, nebo je alespoň hodně znervózňuje. Většinou si ale kočka zvykne a nervozita pomine. Pokud ne, zapřemýšlejte o zvukotěsných dveřích, nebo alespoň zavírejte všechny dveře.
Nepravidelná nečistota psa v nepřítomnosti pána má svoje důvody. Buď se jedná o dietní chybu, kdy se pes musí venčit častěji, nebo má pes problémy se samostatností. Psa musíte ale vždy „chytit při činu“, jinak to nepochopí.
Červen
Nechce vaše kočka pít a bojí se vody? Pak jí dávejte vodu na dezertním talířku. Vláhu do kočky také dostanete tak, když vezmete kočičí kapsičku, doplníte ji vodou a naservírujete jí to pěkně do mističky. Nakonec se to naučí.
Někteří psi mají nedostatečnou socializaci, například vůči mužům. Socializace je člověkem řízený kontakt, kdy je cílem dosáhnout toho, aby měl pes ze socializačního prvku nějaký prospěch a mohl tak přehodnotit své priority.
Červenec
Kočky, ale hlavně kocouři, se občas na rozdíl od psů nedají zvládnout. Kočku neokřikujte, ale metodicky podmiňujte. U starších kocourů to ale půjde hůř, je to stejné, jako byste chtěli po osmdesátiletém dědovi, aby změnil svoje chování.
Psi jsou hodní jen tehdy, když jsou unaveni. Vymyslete svému psovi vždy nějaký program, aby se nenudil. Krátkosrstá plemena jsou navíc víc „živější“, potřebují delší procházky a hodně her. Mladší jedinci obzvlášť.
Srpen
Máte kočku a chtěli byste ještě kocourka? Ano, je to možné. Vždy si ale vezměte malého, tedy aby byl ještě jako kotě. Po dosažení pohlavní zralosti ho vykastrujte, aby kočku neobtěžoval a ta z něj nebyla nešťastná.
Každý pes dělá, co mu umožníte dělat. Pokud váš pes hlasitě štěká například na zahradě, nechte mu dlouhou šňůru a začněte ho organizovat spíše mechanicky s pomocí této šňůry. Okřikování tady nefunguje.
Září
Kočky jsou teritoriální zvířata a nemají potřebu, aby jich bylo hodně pohromadě. Začlenění další kočky do domácnosti proto bývá mnohdy problematické. Jestli si myslíte, že je kočce smutno, kupte jí hračky.
Když si chce váš pes něco vynutit, stoupne si na zadní a chňapne po ruce? Naučte urychleně psa povelu „dolů“. Vydáte povel, po vteřině psa shodíte a přísně požadujte, aby zůstal na všech čtyřech. Tento povel by měl znát každý pes.
Říjen
Pakliže vám kočka skáče po okně, jde očividně o stromovou kočku. V tom případě musíte kočce upravit prostor tak, aby mohla lézt po policích či po vysokých škrabadlech. To problém vyřeší a kočka bude spokojená.
Pes vás nikdy nesmí obtěžovat v době, kterou sami neurčíte, například při spánku. Pokud to udělá, musíte být nekompromisní – musíte být nepříjemní, aby pes rychle pochopil, co si může a co si už nesmí dovolit.
Listopad
Nekastrovaný kocour značkuje své teritorium, je to zcela běžná věc, a pokud ho nedáte kastrovat, bude to stále stejné. Směs sody, octa a vody vám po kastraci pomůže. Vyčistěte touto směsí celý byt a značkování ustane.
Vzájemná rivalita psů je komplex mnoha problémů. Svou velkou úlohu hraje žárlivost. I mírumilovný pes bude žárlit, pokud budete jiného hladit. Psi se dokážou také servat „o kus žvance“, protože ji považují za svou kořist.
Prosinec
Kočka si občas vezme nějakou hračku do tlamičky, chodí po bytě a vříská. Toto chování není u koček vůbec neobvyklé. Nese si vlastně svoji kořist a chce se s ní pochlubit, jde tedy vlastně o náklonnost k paničce nebo k páníčkovi.
Úzce příbuzní psi ve smečce se mnohdy nesnášejí, a to i tehdy, pokud jde například o matku s dcerou. Někdy je tato rivalita až „vražedná“. V těchto situacích si musíte vždy vynutit respekt, protože vůdcem smečky není pes, ale vy.