Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Ten umí to a ten zas ono…

Někdo do školy chodil rád jiný ne. Někdo byl premiant, druhý procházel s „odřenýma ušima“. Někdo se musel doma při přípravě na další den hodiny dřít, jiný psal domácí úkol ráno před školou, než ji školník otevřel. Byli kantoři, na které vzpomínáme rádi s úctou a respektem, jiné bychom raději nikdy nepotkali. Avšak i v běžném životě se setkáváme s podobnými jevy jako ve škole. Hodnocení, posudky, odsudky…

 

Nemyslím si, že je to v dnešních školách příliš odlišné. Avšak i tam se odráží stres současnosti, velké sociální rozdíly a jiné jevy současné společnosti. Nedávno jsem si všimla obrázku, pod nímž stál citát velkého objevitele, o kterém se traduje, že propadal v matematice. Obohatil lidstvo mnohými užitečnými objevy a za svou činnost obdržel i Nobelovu cenu. Mne však zaujal citát, který by měl vést k zamyšlení každého pedagoga, vychovatele, rodiče, ale i člověka, který je součástí společnosti.

„Pokud budete soudit rybu podle její schopnosti šplhat na strom, tak bude celý život věřit tomu, že je hloupá.“ - Albert Einstein

škola

Každý člověk na světě je dokonalou individualitou. Každá individualita se projevuje svým způsobem. Nejen ve škole. Už i novorozený člověk je dokonalou individualitou, která začne být přeměňována vlivem rodičů, rodiny, společnosti. Začínají se uplatňovat pravidla, pak osnovy, úkony, úkoly, které děti mají splňovat. Ale jak můžeme chtít po dítěti, které je nadané k atletickým výkonům, aby mělo ještě výtvarné nadání? Některé dítě bude skvěle ovládat český jazyk, ale matematika – skaláry a vektory pro něj bude naprostou španělskou vesnicí.  Je potřeba dívat se na dítě jako na tvora, který dostal do vínku určité vlastnosti, nadání a různé jiné aspekty osobnosti. Rozhodně je na místě výchova, naučit človíčka respektu a úctě nejen k druhému, ale především k sobě. Protože jen právě tak si může vážit druhého. Dítě potřebuje cítit podporu a oporu. Pomozte mu, aby mohlo najít to, v čem je nejlepší, rozvíjet to a mohlo v sobě cítit sebedůvěru a pocit, že také něco umí. Aby byl v dospělosti vyrovnaným, sebejistým jedincem, který prožije spokojený život. Aby neměl pocit hlouposti té rybky, která neuměla vyšplhat na strom. Jak se to říká i v té pohádce… jeden umí to a ten zas ono a srovnávání zde nemá žádné místo. A víte co? Nikdy není pozdě se změnou začít!

 
Nejčtenější články
Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Řeč symbolů 12 - Magická geometrie: Kříž

Kříž patří mezi nejznámější symboly na světě.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Rychlá magie a svíčky

Rychlá magie a svíčky

Určitě už jste někdy četli o tom, že svíčky dokážou mnohé ovlivnit. Je ale potřeba, abyste také volili správné barvy, jedině tak bude výsledný efekt stát za to.

Více »

Po stopách „svatební košile“

Po stopách „svatební košile“

Lázně Bělohrad leží 15 kilometrů východně od Jičína. Najdete tu nejen čerta, ale i Bílou paní a navíc hřbitov, k němuž se vztahuje Erbenova balada Svatební košile. Podél lesa se tu táhne strouha, které se už několik staletí říká Čertova brázda. Vyoral ji prý pluhem sám ďábel.

Více »

 
Kouř v magii

Kouř v magii

V magii nám může docela dobře pomoci i obyčejný kouř. Stačí jen správně používat bylinky, které k tomu budeme potřebovat.

Více »

 
Vitamin C a sexuální život

Vitamin C a sexuální život

O vitaminu C se říká, že je to zázračný lék. Kromě toho, že pomáhá proti infekcím, zvyšuje imunitu, usnadňuje i různé druhy léčby.

Více »

 
Věřte, nevěřte … Špetka ryzosti

Věřte, nevěřte … Špetka ryzosti

Motýlí snění se proměnilo v divoké hemžení létajícího hmyzu. Tak nějak láska přichází a odchází. Ze slabikáře hltáme první písmena a postupně si je vrýváme do paměti. Za nějaký čas louskáme román za románem a pročítáme knihy.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:871

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:867

0900 700 650 - 2 EUR/min