Léčení barvami, či terapie barvami (chromoterapie) se těší stále větší popularitě mezi alternativními metodami léčení, ale s účinky barev na lidský organizmus se zabývali již v pravěké Číně, Egyptu a Indii.
Podle indického ajurvedického léčení sedmi hlavním energetickým centrům (sedmi hlavním čakrám) odpovídá jedna-jadna barva. V prevenci a léčení chorob rovněž můžeme podle učení Ajurvéda účinně používat barvy, protože naše čakry a s nimi spojená ústrojí a části těla reagují na nějakou danou barvu. Jednotlivým čakrám odpovídají následující barvy:
Kořenová čakra: červená, sakrální čakra: okrová, solaráplexus čakra: citronově žlutá, srdeční čakra: zelená, krční čakra: blankytně modrá, čelní čakra: indigově modrá, temenní čakra: fialová.
Každá barva odpovídá určité vlnové délce, která je charakteristická jen pro ni. O teplých barvách se dá všeobecně říci, že zesilují proudění energie, vyvolávají povzbuzující účinek na imunní systém, barvy studené pak mají většinou účinek uklidňující, snižující záhlenění. Z hlediska léčení přikládá léčba barvami zvýšený účinek třem základním barvám.
Tři základní barvy
Barva červená má přes kořenovou čakru účinek na činnost systému krevního oběhu, genitálií, dolních končetin, ledvin a nadledvinek. Je barvou životní energie, citů a emocí. Její používání může zvyšovet naši aktivitu, avšak její přílišné používání může vystupňovat agresi. Například šaty rudé barvy mohou zvyšovat sebedůvěru, rozhodnost, sebevědomí použivatele, ale pokud ve svém odívání používáme příliš červené barvy, můžeme vyvolávat dojem osoby extrémně dominantní a agresivní. Červenou barvu můžeme používat v takových případech, když máme v úmyslu zvýšit intenzitu proudění energie v našem organizmu (například únavu, depresi, nízký tlak), protože lze měřením dokázat, že zvyšuje teplotu těla a spustí vytváření hemoglobinu. Zvyšuje činnost smyslových ústrojí a zesiluje i sexualitu.
Modrá barva