Thearubiginy a theaflaviny
Černý čaj získal některé ze svých léčivých účinků díky jeho způsobu přípravy a to fermentaci. Při fermentaci se oxidují polyfenoly a vznikají tak thearubiginy a theaflaviny. Tyto látky nesou zodpovědnost za chuť a barvu černého čaje. Kromě zásluhy na barvě a chuti mají thearubiginy ještě několik pozitivních benefitů pro lidské zdraví, jako například redukci cholesterolu a ochrany před srdečními chorobami. Thearubiginy můžou snížit absorpci cholesterolu v žaludku a střevech a omezit jeho syntézu.
Flavon
Konzumace černého čaje také pomáhá chránit srdce a cévy a také zabránit kardiovaskulárním onemocněním a to díky obsahu flavonu. Flavon pomáhá zabránit ukládání tuku na cévní stěny a tím jejím zablokováním.
Polyfenoly
Mnoho studií prokázalo, že pití černého čaje má účinky na kosti. Polyfenoly, které jsou v černém čaji obsaženy, brání poškození buněk v kostech a chrání Vás před osteoporózou.
Při pravidelném pití černého čaje, Vám může čaj sloužit nejen jako ochrana žaludku, ale též Vám pomůže při léčbě žaludečních vředů.
Pomoc proti kocovině
Černý čaj může pomoct ale i ublížit při kocovině. Theofylin, který čaj obsahuje, zvyšuje krevní tlak a zužuje cévy, což má většinou za následek silnější bolest hlavy. Ovšem polyfenoly po večeru plném alkoholu pomůžou ochránit játra před negativním účinkem alkoholu. Tudíž při kocovině můžete zkusit pít slabý černý čaj na ochranu svých jater.