Přes to, že téma trojitého zářiče je součástí čínské medicíny, stojí za to mu věnovat pozornost. Inspirace bývá velmi přínosná, a pokud může sloužit ke zkvalitnění života a zdraví, proč toho nevyužít?
Co tedy rozumíme pod pojmem trojitý zářič? Dělí se na horní, střední a dolní. Horní obsahuje srdce a plíce, střední slezinu a žaludek a dolní játra, ledviny, tenké a tlusté střevo a i ostatní orgány v dutině břišní. To skoro vypadá, že bychom se měli věnovat celému tělu a všem tělesným orgánům, že? Ale má to svůj důvod.
Pokud se vezme na zřetel funkce každého orgánu v částech trojitého ohřívače, vše do sebe zapadne jako dílky puzzle. Horní ohřívač – srdce a plíce – rozvod všeho důležitého pro tělo, co potřebuje. Kyslík, živiny. Je-li v nepořádku, dochází k oběhovým potížím a poruchám těchto orgánů. Vyskytuje se dušnost a různé formy kašle.
Střední ohřívač – slezina a žaludek - přeměna požité potravy v energii a obnova krve. To jsou velmi důležité úkony, bez kterých by se evidentně lidské tělo neobešlo. Tak se tedy starejme o to, abychom měli zdravý žaludek schopný těchto náročných úkolů. Slezina, byť je západní medicínou považována za postradatelnou, má velmi významný vliv. Má na starosti tvorbu krve a je zodpovědná za stav imunitního systému. Při nedostatečnosti se mohou objevit projevy ve formě nadýmání, zácpy, průjmů a zažívací potíže obecně. Posílit jí můžeme např. bylinnými čaji či běžně dostupnými bylinnými produkty.
Dolní ohřívač má funkci „kanálu“. Játra, ledviny, tenké a tlusté střevo - odvádí z našeho těla vše nepotřebné. Možná je malým překvapením přítomnost jater v této společnosti. Avšak je třeba si uvědomit jejich vázanost k ledvinám. A to je důvodem, proč jsou řazeny k dolnímu ohřívači. Všechny orgány do něj spadající mají co dělat s vylučováním a odpadním hospodářstvím a v případě jakékoliv disharmonie se v souvislosti s ním i projevuje. To znamená otoky, vodnatelnost a možné různé potíže u všech vylučovacích orgánů.